Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Zdroje energie

Tepelné čerpadlo je zajímavá alternativa, je nutné ho ovšem vhodně umístit

V době razantního růstu cen plynu a elektřiny je tepelné čerpadlo jednou z možností, jak vyřešit efektivně vytápění domu. Je dobré ovšem vědět, že tepelné čerpadlo bude vždy zdrojem nějakého hluku.
 
FOTO: E.ON

autor

Martin Pokorný

10. října 2022

Reklama
Reklama

Ačkoli se výrobci často chlubí nízkou hodnotou hluku svých produktů, pravdu většinou ukáže až nasazení tepelného čerpadla v praxi. Měření intenzity hluku totiž není dle webu E.ONu úplně jednoduchá záležitost, což poskytuje nepoctivým dodavatelům možnost s těmito hodnotami různě „kreativně pracovat“.

Důležité je přitom vědět, že stupnice měření hluku je logaritmická. Znamená to, že při každém zvýšení hlučnosti o 3 dB se intenzita hluku zvýší o 100 %, tedy na dvojnásobek. Platí to i obráceně, a výrobci proto při optimalizaci hlučnosti často bojují o každý dB.

V technických údajích k tepelným čerpadlům navíc v souvislosti s hlukem najdete různé veličiny. Může jít o akustický výkon – absolutní hodnotu intenzity hluku, která ale nic nevypovídá o slyšitelné hlučnosti a je určena hlavně pro odborníky.

Směrodatnější hodnotou je pak akustický tlak. Ten lépe vypovídá o tom, jak bude zařízení opravdu hlučné, ale jeho naměřené hodnoty jsou závislé na vzdálenosti. Pokud tedy výrobce uvádí hlučnost tepelného čerpadla, vždy je nutné se zeptat na vzdálenost, v níž byla tato hodnota naměřena.

Důležité je také frekvenční složení hluku. Hlukem nejvíce obtěžují ta zařízení, která vydávají tón (zjednodušeně řečeno v jejich hluku převažuje určitá frekvence). Takový hluk pak může obtěžovat i při mnohem nižší intenzitě. Naopak šum lidské psychice tolik nevadí.

Obecně lze říci, že moderní kvalitní tepelná čerpadla by vás hlukem příliš obtěžovat neměla. Hlučnost vnějších jednotek se pohybuje třeba i okolo 41 až 42 dB, což je srovnatelné třeba s myčkou nádobí. Platí také, že čím intenzivněji kompresor tepelného čerpadla pracuje (například v době mrazů i v případě tepelného čerpadla typu vzduch-voda), tím je celé zařízení hlučnější.

Aby svým hlukem příliš neobtěžovalo, mělo by být tepelné čerpadlo umístěno v technické místnosti nebo co nejdále od obytných prostor. Pozor rovněž na kotvení zařízení ke stěnám, což může do konstrukce domu přenášet vibrace. Vnější jednotku také neumísťujte do rohů stěn a příliš blízko k oknům domu.

Výhodou je, že s tepelným čerpadlem získáváte u většiny dodavatelů nárok na dvoutarifní sazbu a nízký tarif můžete využívat například až 20 hodin denně. 

Zdroj: E.ON, ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články