Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Zdroje energie

Tepelné čerpadlo je zajímavá alternativa, je nutné ho ovšem vhodně umístit

V době razantního růstu cen plynu a elektřiny je tepelné čerpadlo jednou z možností, jak vyřešit efektivně vytápění domu. Je dobré ovšem vědět, že tepelné čerpadlo bude vždy zdrojem nějakého hluku.
 
FOTO: E.ON

autor

Martin Pokorný

10. října 2022

Reklama
Reklama

Ačkoli se výrobci často chlubí nízkou hodnotou hluku svých produktů, pravdu většinou ukáže až nasazení tepelného čerpadla v praxi. Měření intenzity hluku totiž není dle webu E.ONu úplně jednoduchá záležitost, což poskytuje nepoctivým dodavatelům možnost s těmito hodnotami různě „kreativně pracovat“.

Důležité je přitom vědět, že stupnice měření hluku je logaritmická. Znamená to, že při každém zvýšení hlučnosti o 3 dB se intenzita hluku zvýší o 100 %, tedy na dvojnásobek. Platí to i obráceně, a výrobci proto při optimalizaci hlučnosti často bojují o každý dB.

V technických údajích k tepelným čerpadlům navíc v souvislosti s hlukem najdete různé veličiny. Může jít o akustický výkon – absolutní hodnotu intenzity hluku, která ale nic nevypovídá o slyšitelné hlučnosti a je určena hlavně pro odborníky.

Směrodatnější hodnotou je pak akustický tlak. Ten lépe vypovídá o tom, jak bude zařízení opravdu hlučné, ale jeho naměřené hodnoty jsou závislé na vzdálenosti. Pokud tedy výrobce uvádí hlučnost tepelného čerpadla, vždy je nutné se zeptat na vzdálenost, v níž byla tato hodnota naměřena.

Důležité je také frekvenční složení hluku. Hlukem nejvíce obtěžují ta zařízení, která vydávají tón (zjednodušeně řečeno v jejich hluku převažuje určitá frekvence). Takový hluk pak může obtěžovat i při mnohem nižší intenzitě. Naopak šum lidské psychice tolik nevadí.

Obecně lze říci, že moderní kvalitní tepelná čerpadla by vás hlukem příliš obtěžovat neměla. Hlučnost vnějších jednotek se pohybuje třeba i okolo 41 až 42 dB, což je srovnatelné třeba s myčkou nádobí. Platí také, že čím intenzivněji kompresor tepelného čerpadla pracuje (například v době mrazů i v případě tepelného čerpadla typu vzduch-voda), tím je celé zařízení hlučnější.

Aby svým hlukem příliš neobtěžovalo, mělo by být tepelné čerpadlo umístěno v technické místnosti nebo co nejdále od obytných prostor. Pozor rovněž na kotvení zařízení ke stěnám, což může do konstrukce domu přenášet vibrace. Vnější jednotku také neumísťujte do rohů stěn a příliš blízko k oknům domu.

Výhodou je, že s tepelným čerpadlem získáváte u většiny dodavatelů nárok na dvoutarifní sazbu a nízký tarif můžete využívat například až 20 hodin denně. 

Zdroj: E.ON, ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články