Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Zdroje energie

Tepelné čerpadlo je zajímavá alternativa, je nutné ho ovšem vhodně umístit

V době razantního růstu cen plynu a elektřiny je tepelné čerpadlo jednou z možností, jak vyřešit efektivně vytápění domu. Je dobré ovšem vědět, že tepelné čerpadlo bude vždy zdrojem nějakého hluku.
 
FOTO: E.ON

autor

Martin Pokorný

10. října 2022

Reklama
Reklama

Ačkoli se výrobci často chlubí nízkou hodnotou hluku svých produktů, pravdu většinou ukáže až nasazení tepelného čerpadla v praxi. Měření intenzity hluku totiž není dle webu E.ONu úplně jednoduchá záležitost, což poskytuje nepoctivým dodavatelům možnost s těmito hodnotami různě „kreativně pracovat“.

Důležité je přitom vědět, že stupnice měření hluku je logaritmická. Znamená to, že při každém zvýšení hlučnosti o 3 dB se intenzita hluku zvýší o 100 %, tedy na dvojnásobek. Platí to i obráceně, a výrobci proto při optimalizaci hlučnosti často bojují o každý dB.

V technických údajích k tepelným čerpadlům navíc v souvislosti s hlukem najdete různé veličiny. Může jít o akustický výkon – absolutní hodnotu intenzity hluku, která ale nic nevypovídá o slyšitelné hlučnosti a je určena hlavně pro odborníky.

Směrodatnější hodnotou je pak akustický tlak. Ten lépe vypovídá o tom, jak bude zařízení opravdu hlučné, ale jeho naměřené hodnoty jsou závislé na vzdálenosti. Pokud tedy výrobce uvádí hlučnost tepelného čerpadla, vždy je nutné se zeptat na vzdálenost, v níž byla tato hodnota naměřena.

Důležité je také frekvenční složení hluku. Hlukem nejvíce obtěžují ta zařízení, která vydávají tón (zjednodušeně řečeno v jejich hluku převažuje určitá frekvence). Takový hluk pak může obtěžovat i při mnohem nižší intenzitě. Naopak šum lidské psychice tolik nevadí.

Obecně lze říci, že moderní kvalitní tepelná čerpadla by vás hlukem příliš obtěžovat neměla. Hlučnost vnějších jednotek se pohybuje třeba i okolo 41 až 42 dB, což je srovnatelné třeba s myčkou nádobí. Platí také, že čím intenzivněji kompresor tepelného čerpadla pracuje (například v době mrazů i v případě tepelného čerpadla typu vzduch-voda), tím je celé zařízení hlučnější.

Aby svým hlukem příliš neobtěžovalo, mělo by být tepelné čerpadlo umístěno v technické místnosti nebo co nejdále od obytných prostor. Pozor rovněž na kotvení zařízení ke stěnám, což může do konstrukce domu přenášet vibrace. Vnější jednotku také neumísťujte do rohů stěn a příliš blízko k oknům domu.

Výhodou je, že s tepelným čerpadlem získáváte u většiny dodavatelů nárok na dvoutarifní sazbu a nízký tarif můžete využívat například až 20 hodin denně. 

Zdroj: E.ON, ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články