Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Zásoby plynu

Česká vláda ujišťuje, že máme na zimu plynu dostatek. V zásobnících je přes 3 miliardy kubíků

Česko může v klidu vyhlížet zimu. Kromě naplnění zásobníků s plynem se podařilo české vládě ve spolupráci s ČEZ získat podíl v LNG terminálu na holandském pobřeží.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

03. října 2022

Reklama
Reklama

Důležitou roli v zajišťování energetické bezpečnosti hrají také energetické úspory, ve kterých jde Ministerstvo průmyslu a obchodu příkladem. Resort zavedl úsporná opatření už na začátku tohoto roku, spotřebu plynu snížil oproti předcházejícím třem letem o pětinu, elektřiny spotřebovalo MPO o 13 procent méně.

„Máme za sebou nejchladnější druhou polovinu září od roku 2018, průměrné denní teploty se už v polovině září propadly pod 10 stupňů Celsia. Čím nižší je teplota, tím vyšší je spotřeba plynu. I navzdory ukončení dodávek plynu z Nord Stream 1 se nám podařilo zajistit dostatek plynu na celou zimu, aktuálně je v zásobnících přes tři miliardy kubíků. Namísto plynu z Ruska k nám nyní proudí plyn z Norska a LNG z Belgie a Nizozemska,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Výrazný podíl na tomto optimistickém vývoji má snižování spotřeby plynu každého z nás. A za to chci českým občanům a firmám poděkovat. Za prvních osm měsíců tohoto roku byla spotřeba plynu v Česku o 18 procent nižší než loni. Je nejnižší od roku 2016.“

Kromě naplnění zásobníků s plynem se podařilo ve spolupráci s ČEZ získat podíl v LNG terminálu na holandském pobřeží. „Jedná se o první LNG terminál zprovozněný v Evropě od začátku ruské agrese proti Ukrajině. A celé řadě zemí by se taky hodil, získat se ho ale povedlo právě nám. V případě snížení spotřeby o pětinu, což je teď poměrně reálné, by ale dodávky z tohoto LNG terminálu zajistily až 40 procent roční spotřeby plynu. První loď s LNG terminálem pro Česko již do Eemshavenu dorazila. V říjnu počítáme s dalšími dvěma, v listopadu se třemi a takto by se jejich počty měly střídat každý měsíc. Každá loď přitom doveze 100 milionů metrů krychlových plynu,“ říká ministr Síkela.

V energetických úsporách jde vláda příkladem, vznikl tak manuál, který má orgánům státní správy sloužit jako návod, jak dosáhnout snížení spotřeby energií. MPO připravilo i rady a tipy pro domácnosti a také pro firmy.

Manuály a další informace nejen k úsporám jsou k dispozici na webu www.energiezamene.cz. Využít je možné také linku 1212, kde mohou lidé získat informace nejen k úsporám, ale také o pomoci s vysokými cenami energií. Zdarma s úsporami poradí i energetičtí konzultanti EKIS, kteří nově budou jezdit po celé republice, využít tyto služby mohou jak jednotlivci, tak firmy.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Autor: Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Další články