Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Tuhá paliva

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

Česká vláda přišla s opatřením, které by mělo snížit ekonomickou náročnost domácností po zvýšení ceny tepla. Podpora se ale týká jen domácností využívající k vytápění elektřinu nebo plyn.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

30. září 2022

Reklama
Reklama

Vláda v tomto případě zcela opomněla dle webu Česká peleta domácnosti, které topí tuhými palivy, jako je například dřevo, dřevní pelety nebo uhlí. Přitom například v Polsku vláda tento typ vytápění v souvislosti s aktuální energetickou krizí výrazně podporuje. 

Pomoct lidem zmírnit dopady rostoucích cen plynu a elektřiny má úsporný tarif vyhlášený nedávno Ministerstvem průmyslu a obchodu. Poslanci na návrh vlády schválili novelu energetického zákona, která to umožní. 

Vláda ovšem ve svém opatření zcela ignoruje a hází přes palubu domácnosti, které topí tuhými palivy, jako je dřevo, dřevní pelety nebo uhlí. U uhlí je to z environmentálního hlediska pochopitelné, ale v případě dřeva a dřevních pelet jde o ekologické vytápění z obnovitelných zdrojů energie. Není tedy žádný důvod, proč domácnosti využívající tento typ vytápění v souvislosti s vládní pomocí diskriminovat. 

Podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského jde v případě dřeva a pelet o jeden z nejlevnějších a nejčistších druhů vytápění. „Cena u dřevních paliv také výrazně narostla, tak proč by domácnosti, které takto topí a chovají se navíc ekologicky, nemohly získat stejnou podporu, jako u plynu nebo elektřiny?“ ptá se předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Podle Stupavského je nutné okamžitě zahájit debatu o tom, aby se dotace vlády zaměřila i na domácnosti topícími ekologickými tuhými palivy, jako je dřevo, pelety a brikety.

Přitom dřevem a dřevními palivy u nás topí asi 1,5 milionu domácností. Je to obrovská skupina lidí, která kvůli špatně nastavené vládní podpoře utře nos. Jedná se převážně o střední a nízkopříjmové vrstvy, které jsou extrémně citlivé na nynější inflační a ekonomické dopady. 

Inspirací pro to, jak podporovat tuhá paliva, můžeme najít například v Polsku. Polská vláda domácnostem, které k vytápění používají uhlí, vyplatí jednorázový příspěvek 3000 zlotých (asi 15.440 korun). Vládní kabinet tento návrh schválil na svém červencovém zasedání. Cílem návrhu je podpořit velkou skupinu domácností v Polsku, včetně těch nejchudších, při pokrývání částí nákladů souvisejících s růstem cen na energetickém trhu. 

Polské omácnosti a teplárny v menších městech využívaly kvalitní uhlí dovezené z Ruska. Nicméně vláda jeho import v dubnu zakázala a kvůli následnému strmému růstu cen uhlí dostalo mnoho lidí strach, že si nebude moci dovolit v zimě topit.

Uhlí se v Polsku podílí z 80 procent na výrobě elektřiny. I když se ho v této zemi vytěží nejvíce v Evropské unii, před vyhlášením embarga se dovezlo loni z Ruska do Polska osm milionů tun a nyní zemi asi 11 milionů tun chybí kvůli útlumu domácí produkce.

Zdroj: Klastr Česká peleta, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články