Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Energetická krize
Navyšování cen

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ten, kdo letos plánoval zálohy se zbláznil? Už teď jsou čtyřikrát vyšší a to ještě nekončíme

Také máte pocit, že ten, kdo vám na další období naplánoval zálohy, se úplně zbláznil? Klidně třikrát, nebo i čtyřikrát víc než loni. To je to slibované zvýšení elektřiny a plynu o 40 procent. A jak to bude pokračovat dál? Kde na ty obří zálohy vezmeme?
 
FOTO: Depositphotos

autor

Michael Veselý

22. září 2022

Reklama
Reklama

Jak je možné, že jsme na tom tak bídně? Aby to nebylo moc jednoduché, vlastně je to tak, že růst cen plynu se promítá do cen elektřiny – ano, zase ten zpropadený plyn. Cena elektřiny vždy závisí na závěrném zdroji a palivu, ze kterého pochází. Aktuálně jsou tímto závěrným zdrojem paroplynové elektrárny. Jelikož plynu je málo, protože válka a nedůtkliví Rusové, všichni určitě chápeme, kde je problém v cenách.

Plno lidí dělá zásadní chybu v tom, že si vybere spotový produkt a jejich ceny za elektřinu se tak mění podle výkyvů na trhu jako je tento. Místo toho je lepší uzavřít smlouvu dle ceníku a cenu si klidně zafixovat na několik let. Dodavatel pak bude mít pro vás vše předem připraveno a vy nebudete platit více v krizových obdobích jako je toto. Nebo by alespoň měl, pokud je seriózní. Nikdo ale netušil, že přijde krize jako tato a málokdo si zafixoval ceny jen tak kvůli jejich kolísání.

Jenže to není celé. Pokud jste byli chytří a zafixovali si energie, stejně může přijít situace, kdy se vás pokusí dodavatel přesunout od nasmlouvaných fixních cen ke spotovému ceníku. Klíčové je proto dát si pozor, od koho energie berete, zda je ta firma spolehlivá. Jinak se může stát, že na vás vyzkouší nekalé praktiky, bude se vás pokoušet přesouvat do spotových cen a pokud zkrachuje, pak v nich stejně skončíte. Stelo se to všem klientům společností, jež padly loni a najednou měli platit zálohy, které si vůbec nedovedli představit. Jak mají takovou situaci řešit? Najít si další práci, jak nám poradila drahá vláda.

Vládní postoj k cenám energií

Kdyby se mě někdo zeptal, co s tím vším dělá vláda, tak asi vlastně nic. Vedle rady najít si další práci je tu totiž i alternativa, Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je názoru, že to vyřeší svetr! Zatímco jeden říká víc makat, druhý nám, coby uživatelům energií, radí netopit a vzít si „další“ svetr. Tedy bezpochyby počítá, že jeden již na sobě máme. Vlastně se tyto rady dají dokonce kombinovat! Můžete si najít třeba třetí práci, makat od nevidím do nevidím a ve finále se domů ani nebudete vracet, takže proč tam topit a svítit? Rada je tedy jednoduchá. Jak se nejlépe připravit na další zimu? Opusťte domy.

Jak si asi mnozí z vás všimli, vláda České republiky je oproti téměř všem ostatním zemím Evropské unie naprosto pozadu s nějakým plánem, jak tuhle krizi překonat. Naše opatření jsou mizivá a trochu k pláči, když je srovnám se zahraničními sousedy. Stále se mluví o řešení a vláda tvrdí, že to zvládneme. Možná až vymře polovina republiky hlady nebo začnou lidé umrzat, vyřeší se tím hodně věcí, energetická krize to ale nebude.

Národní veřejná podpora

Evropská unie změnila některá pravidla a státy teď mohou libovolně kompenzovat náklady na energie firmám. Všude v zahraničí toho samozřejmě využili, jen Česká republika stojí opodál a smutně kouká, jako by čekala, až ji někdo na tuhle párty přizve. Česká vláda totiž tímhle směrem zatím neudělala ani jediný krok. Proč, to asi nechápe nikdo. Pošťuchují se v přenosech, házejí vinu jeden na druhého, ale otřesnou situaci v celém státě vůbec neřeší. Trvalo zhruba 3 měsíce, než se rozhoupala kompenzaci některým firmám poskytnout. Jaký to nyní bude mít efekt a jestli to skutečně pomůže, se smíme nechat překvapit.

Zásoby nás drží nad vodou

Jediná pozitivní věc je, že na zimu se zdáme připraveni. Politici si dali záležet, abychom měli plné zásobníky plynu. Sice si nemůžeme být jisti, jestli to bude stačit, zvlášť při neustálém strašení Putina, který odpojuje a odpojuje, až nebude co, odpojí se od planety, ale snaha připravit se na nejhorší tu opravdu byla.

Co dalšího můžeme očekávat?

Aby se Česká republika z příšerné situace dostala, hledá kabinet Petra Fialy (ODS) nejrůznější řešení. Jedním z nich je zdanění mimořádných příjmů například bankám nebo energetickým dodavatelům. Ti mají nejvyšší výdělky za současné krize, a tak by měli také více přispět do státní kasy.

Vláda také schválila úsporný tarif 4000 korun. Což je tak částka, se kterou mohou lidé zamávat sousedům z okna, ale energie s ní skutečně nezaplatí. Jde spíše o držhubné, aby se neřeklo, že se s tou prekérkou vlastně nic nedělá. No a v neposlední řadě se má od ledna projevit zastropování energií. Ty jsou zastropovány tak vysoko, že mnozí na ten strop svou cenou vůbec nedosáhnou. A co že to ten úsporný tarif vlastně je? Úsporný tarif má mít podobu dotace ze státního rozpočtu, která poputuje přímo k dodavateli energií, a sníží tak účet za elektřinu a plyn pro danou domácnost. Možná je dobře, že to nebudou dávat lidem do rukou, polovina z těch peněz by skončila promrhaných.

Na úsporný tarif má nárok každá domácnost, která je odběratelem plynu, elektřiny nebo tepla. Jako takový se naopak nebude vztahovat na firmy. Firmy mohou využít odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, případně i kompenzace nepřímých nákladů, rekreační nemovitosti, které využívají takzvaný víkendový tarif elektřiny, ani na nabíjení elektromobilů nelze použít.

Celá Evropa spolupracuje, aby se jí podařilo najít nějaký způsob, jak ochránit domácnosti a podniky, které pociťují dopad prudkého nárůstu cen energií, které vyletěly na rekordní maxima. Dochází totiž k uzavírání podniků a řemesel, což by mohlo mít zásadní dopad na ekonomiku.

Česká republika, která v současné chvíli předsedá Evropské unii, zvažuje, zda svolá nouzový energetický summit, který by mohl zahrnovat projednání cenových stropů. Nicméně komise EU není zatím příliš pozitivně nakloněna jednání o evropském zastropování. Stále se snaží predikovat, jaký by to mohlo mít dopad.

Trh ale už dávno tak trochu nemá nikdo pod kontrolou. Jak potvrdil ministr Josef Sikela (STAN), je to problém celé Evropské unie a nejen její. Najít řešení pro celoevropský trh by podle české vlády bylo jednodušší, než řešit to samostatně jako státy. Sikela uvedl, že stanovení maximální ceny energie na evropské úrovni by bylo dobrým opatřením, které Česká republika rozhodně podporuje. Otázkou zůstává, jestli to chce Evropa vůbec zvážit.

Ta totiž čelí prudkému nárůstu účtů za elektřinu v důsledku prudce rostoucích cen plynu. Rusko snížilo množství plynu, které posílá do Evropy, a ceny prudce vzrostly kvůli obavám, že Moskva dále sníží dodávky v odvetě za západní sankce za její invazi na Ukrajinu.

Někteří dodavatelé už mají dokonce stop stav, i tak se ale stále vyplatí porovnat, jestli se ten stávající vyplatí. Určitě to nevzdávejte ani se státní pomocí. Je sice dost nepřehledná a nikdo vlastně neví, co kde dostane, ale zjistěte si, na co vše máte nárok. Byly upraveny příspěvky na bydlení, zároveň jsou poskytovány ty 4000 Kč přímo do fakturace a v neposlední řadě jednorázové příspěvky na děti, které podle všeho s krizí nějak okrajově souvisí, ale píšu je sem hlavně proto, že jednoduše máte právo dostat na každé dítě 5000 Kč, pokud spadáte do toho, co současný kabinet vytyčil jako nízkopříjmovou skupinu.

S tím, že to s energiemi nebude lehké, musíme teď počítat i na několik let dopředu. A pak se beztak najde jiný důvod, proč by měla zdražovat, takže to lepší nejspíš již nebude nikdy.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: E15.cz, Novinky.cz

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články