Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Energetická krize
Příčiny zdražování energií

KOMENTÁŘ: Proč ceny energií neustále rostou a kam až to povede? Podle expertů nás čekají tři roky vysokých nákladů

V posledním roce ceny energií šíleně vzrostly. Ještě loni byla cena plynu 18 euro za megawatthodinu. V současné chvíli se pohybuje kolem 120 euro, což je násobek, který raději nechci ani počítat. A bylo to občas i přes 300 euro za jedinou megawatthodinu. Všiml jsem si ovšem, že mnoho lidí (například i mezi vysokoškoláky), netuší vůbec proč.
 
FOTO: Depositphotos

autor

Michael Veselý

21. září 2022

Reklama
Reklama

Rozumět tomu, co se na energetickém trhu děje, je v této chvíli poměrně důležité. Spousta lidí si to ale nemyslí, jak jsem zjistil ve svém okolí. Některým stačí jen vědět, že jsou problémy a tak ceny rostou, aniž by zkoumali do hloubky, kde je zakopaný pes a zamysleli se, co s ním můžeme dělat. Už podruhé jsem se tenhle týden setkal s názorem: „Jsme na tom špatně, protože plynu je málo, Rusko nedodává jako dřív.“ To ale není tak úplně pravda.

Problém je v tom, že jsme byli zvyklí dokupovat za spotové ceny, pokud nebyl dlouhodobě sjednán dostatek plynu. Vyplatilo se to více, protože takový plyn byl levnější. Rusko ale – ať už na něj máme jakýkoliv názor – není povinné nabídnout další plyn, který není smluvně sjednán.

Rusové pustili všechen plyn, který jsme měli dle smluv dostat, ale dokoupit ho pak dodatečně nebylo možné, s čímž evropské státy nepočítaly. Tím pádem začala rvačka o plyn, jeho cena šla nahoru a Rusko v podstatě dostávalo mnohem větší částky, i když dodávalo méně energie než v předchozích letech.

Největším faktorem, který ovlivnil růst energií, byla samozřejmě cena plynu a druhořadé pak byly emisní povolenky. Co nás ale postavilo do velmi špatné pozice? Především nečinnost. Jsem toho názoru, že pokud se nám nelíbily ceny, možná jsme měli reagovat jinak než nechat je stále navyšovat a přijímat to. Celý rok jsme šli Rusům a nepatřičným cenám takříkajíc na ruku. Až nyní se objevují nějaká řešení v rámci státu. Za plyn jsme ale doposud platili jako mourovatí a celý rok se vůbec nic nedělo. Prostě jsme si nechali diktovat ceny.

Ani my sami jsme si v téhle situaci nepomohli. Nejprve jsme na Rusko spolu s ostatními státy uvalili sankce, což bylo samozřejmě nutné. Výsledkem je, že jsme zadělali na problémy nejen jejich ekonomice, ale i vlastní. Pak jsme ovšem ještě začali skupovat drahý plyn, čímž jsme je postavili do výhodné pozice a sebe do velmi bídné. Nakonec tedy škodíme především sami sobě, protože jednání Evropy vůči Rusku může být zrovna v tomto směru celkem kontraproduktivní.

Největší zdražování, jaké ještě může přijít, by bylo způsobeno úplným nedostatkem plynu a to ve chvíli, kdy by Rusko přívod vypnulo. I na takovou situaci samozřejmě může dojít, přestože je zřejmé, že Rusové si vysoké platby za minimální dodávky vychutnávají. Nezůstaneme pak zcela bez plynu, ale bude ho skutečně málo.

Problém je v tom, že plyn z Ruska není rozdělen po Evropě rovnoměrně. My na něm fungujeme z velké části oproti jiným státům, které jej nepotřebují téměř vůbec. Plynu by u nás tedy mohl být nedostatek a mohlo by dojít k uzavírkám v některých oblastí, které nejsou pro funkci státu klíčové. Existuje pro to speciální režim, který určuje, odkud začít s uzavíráním. Plyn pro domácnosti bychom měli, ty jsou na vrcholu pyramidy, ale jeho cena už by byla tak vysoko, že to představuje hotové drama. Jestliže nyní máme pocit, že nám energie zdražily moc, jsem si jistý, že taková situace by jej vyhnala ještě daleko výš.

Společně s plynem by pak už zdražovalo i všechno, co náhle kvůli odstávce nepůjde vyrobit a budeme toho mít nedostatek. Dá se říct, že taková situace, pokud by nastala, by byla už pro stát docela neúnosná. Naše výroba by nemohla fungovat, stát by přicházel o spousty peněz, naopak by platil neuvěřitelné částky za dodávky plynu. Lidé by přicházeli o práci, o peníze a neměli by z čeho tyhle neustále se zvyšující poplatky za topení či vaření platit a pomalu bychom se dostali do situace, kdy by Česká republika kolabovala.

Teď si k tomu přidejme situaci s elektřinou, která jde stejně jako plyn nahoru. V létě se cena za ni vyšplhala na 1000 euro za megawatthodinu. Elektřina je komodita, která se nedá jen tak uskladnit, protože je potřeba obchodovat s ní v reálném čase, aby nevznikalo přepětí, ani nedostatek. Výroba elektřiny se tak musí přizpůsobovat mnoha faktorům denní době, počasí, ročnímu období. Počítače proto pracují na odhadech celé dny nebo týdny dopředu, abychom věděli, kolik elektřiny bude kde a jak vyrobeno v závislosti na těchto faktorech. Takové softwary nejsou samozřejmě levné. Zhruba dvě třetiny dodávek elektřiny jsou nasmlouvány předem a zhruba jedna třetina se obchoduje na burze.

Zvyšování cen je důsledek strachu, že Evropě letos v zimě dojde plyn. Rusko omezilo toky plynu do Německa a dalších zemí. Ještě před třídenní odstávkou proteklo Nord Streamem 1, který je klíčovým kanálem paliva do Německa, pouze 20 procent kapacity. Tato omezení nutí poskytovatele plynu nakupovat plyn na spotovém trhu za vyšší a kolísavé ceny než v případě dlouhodobých smluv s Gazpromem.

V mnoha zemích jsou ceny plynu a elektrické energie úzce propojeny, což je vztah, který ještě více zatěžuje Evropu. Ačkoli existuje několik způsobů výroby elektřiny – například uhelná, jaderná, vodní, větrná a solární – cena zemního plynu má obrovský vliv na stanovení cen elektřiny, je v podstatě hnacím motorem evropských cen za elektřinu. Ceny elektřiny ale tlačí nahoru i další faktory, včetně nízkých hladin řek, které brání přepravě paliva do uhelných elektráren.

Abych trochu upřesnil, jak špatné to s tím růstem cen za energie u nás je, podotýkám, že během letošního července jsme měli tu nejdražší elektřinu v celé Evropě. Index cen energie pro domácnosti měří průměrné náklady na elektřinu v kilowatthodinách v hlavních městech v každé evropské zemi. Hodnoty jsou pak vyjádřeny tak, aby se upravily o rozdíly v příjmech v různých zemích.

Průměrné náklady na elektřinu v Praze v červenci 2022 byly 52,15 eurocentů za kilowatthodinu, tím se nám podařilo předčit i Londýn ve Spojeném království (51,85 eurocentů) jako stát s nejdražší elektřinou v Evropě. Škoda jen, že si prvenství nevybíráme v lepších oblastech. Pro srovnání se sousedy z V4 jsou náklady na elektřinu u nás o více než 60 procent vyšší než v Polsku, dvojnásobné oproti oproti Slovensku (23,51) a více než trojnásobné proti Maďarsku.

I bez vyjádření přes paritu kupní síly byly hrubé náklady na elektřinu v Praze (41 eurocentů za kilowatthodinu) páté nejvyšší v Evropě a zaostávaly pouze za Londýnem, Kodaní, Římem a Amsterdamem.

Index cen energií pro domácnosti zahrnuje údaje z členských států Evropské unie i z dalších zemí Evropy, včetně Ruska. Stejně jako v Maďarsku jsou ceny elektřiny v Rusku méně než třetinové oproti cenám v České republice.

Půjdou ceny dál nahoru?

V podstatě můžeme říct, že ano a rozhodně nejen u nás. Problematickými cenovými relacemi se zabývá většina států v dlouhodobém měřítku. Výkonný ředitel Utility Regulator John French uvedl, že podle něj nás čekají tři roky vysokých nákladů za energie. Mělo by to tak být, protože velkoobchodní ceny – které diktují, co platíme jako spotřebitelé – pravděpodobně zůstanou velice vysoko. Pan French si myslí, že vláda jak ve Stormontu, tak ve Westminsteru by se spolu s poskytovateli měla připravit na to, že bude muset podporovat zákazníky s vysokými náklady na energii během příštích dvou zim.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Expats.cz, Energypriceindex.com

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články