Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Energetická krize
Hrozba nedostatku energie

Evropa se připravuje na nedostatek energie v zimních měsících

Evropské země se v důsledku uzavření ruských plynovodů snaží připravit na možný nedostatek energie v zimních měsících. Německo se snaží dojednat plyn z Perského zálivu, jiné země se zase připravují na možná omezení.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

20. září 2022

Reklama
Reklama

Životně důležitý plynovod Nord Stream 1 z Ruska totiž zůstává uzavřen a jeho opětovné zprovoznění není dle agentury Reuters na pořadu dne. Rusko, které před únorovou invazí na Ukrajinu dodávalo Evropské unii přibližně 40 % plynu, uvedlo, že Nord Stream 1 uzavřelo, protože západní sankce bránily jeho provozu. Evropští politici tvrdí, že jde o záminku, a obviňují Moskvu, že využívá energii jako zbraň.

Berlín uvedl, že se snaží podepsat smlouvy o dodávkách zkapalněného zemního plynu ze Spojených arabských emirátů do svých nově budovaných terminálů. „Pokud vše půjde dobře, budou dostatečné zásoby a budeme mít trochu štěstí na počasí, máme šanci zimu pohodlně přečkat," řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck po prohlídce připravovaného LNG terminálu v severním Německu. Společnost RWE před plánovanou návštěvou kancléře Olafa Scholze v Perském zálivu uvedla, že vede dobrá a konstruktivní jednání s Katarem o dodávkách LNG.

Podle šéfky francouzského energetického regulačního úřadu CRE Emmanuelle Wargonové může Německo přibližně od 10. října 2022 počítat také s dodávkami plynu z Francie.

Prezident Emmanuel Macron totiž oznámil, že si obě země budou s dodávkami energie vzájemně pomáhat. Wargonová však také naznačila obavy, že pokud francouzská energetická skupina EDF nedokončí v termínu opravu svých jaderných reaktorů, mohla by mimořádná opatření v letošní zimě zahrnovat i lokální odstávky elektřiny.

Španělská ministryně průmyslu Reyes Marotová prohlásila, že v případě potřeby je možné v době odběrových špiček uzavřít některé energeticky náročné podniky. Ty by za to dostaly finanční kompenzaci. V současné chvíli ale podle Marotové není nutné podobně drastická opatření nařizovat.

Portugalská vláda své obavy vyjádřila zcela otevřeně. „Ze dne na den můžeme mít problém, například že nám nebude dodáván plánovaný objem plynu," řekl ministr životního prostředí a energetiky Duarte Cordeiro. Dodal také, že Portugalsko pracuje na diverzifikaci svých dodávek, aby tak zvýšilo svou energetickou bezpečnost. „Portugalsko se stejně jako celá Evropa připravuje na to, že letošní zima bude obtížná," řekl Cordeiro a vyzval Evropskou komisi, aby pokročila v plánech na vytvoření společné platformy pro nákup plynu a stanovení dovozních cen.

Také Finové by se podle provozovatele tamní rozvodné sítě Fingrid měli připravit na možná omezení v dodávkách elektřiny. Finský distributor Karhu Voima Oy už dokonce v důsledku prudkého nárůstu cen vyhlásil bankrot.

Evropské zásobníky plynu jsou nyní naplněny z 85,6 %, přičemž zásoby v Německu se blíží 90 %. Vyplývá to z údajů společnosti Gas Infrastructure Europe. Podle analytiků společnosti Energi Danmark se budou zásoby dále navyšovat, k čemuž přispěje dokončení plánovaných údržbových prací a zvyšující se toky z Norska od tohoto týdne.

Podle odhadů by také v tomto roce mohlo být do Evropy dovezeno nejvíce energetického uhlí za poslední čtyři roky. „Evropa se vrací v čase," uvedl Rodrigo Echeverri, vedoucí výzkumu ve společnosti Noble Resources.

Zdroj: Reuters, Noble Resources

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články