Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Ceny energií

Úsporný tarif je plošná pomoc, někteří ovšem nebudou mít nárok

Na začátku topné sezóny asi každého z nás nejvíce zajímá, zda dosáhne na pomoc od státu v souvislosti s vysokými cenami energií. Úsporný tarif by měl být přitom univerzálním řešením, které vládě umožní poskytnout domácnostem příspěvek na pomoc s energiemi.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

16. září 2022

Reklama
Reklama

Vláda tak bude moci prostřednictvím tohoto mechanismu zaslat peníze opakovaně a v takové podobě, v jaké uzná za vhodné. 

Tento vládní mechanismus by měl zajistit pomoc milionům domácností. Pracovníci Ministerstva průmyslu a obchodu na jeho přípravě spolupracovali s více než 50 odborníky zastupujícími subjekty z celého energetického trhu, kteří se do tvorby tohoto řešení zapojili. Jde o zaměstnance obchodníků, distributorů i dalších různých organizací.

K tomu, aby vše fungovalo, bude nutná spolupráce více než 400 obchodníků s energiemi, a do zajištění pomoci pro domácnostem se zapojí také přes 200 distributorů energií a více než 600 držitelů licencí na výrobu nebo rozvod tepelné energie. Na všechno dohlédne Energetický regulační úřad a hlavním mozkem celé operace bude OTE, tedy operátor trhu s energiemi, který zajistí výplatu peněz.

Zůstává však několik otázek, které se nyní mezi experty na energetiku často řeší. Například dostanou pomoc také živnostníci? Pomoc bude podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu poskytnuta těm, kteří mají uzavřeny klasické tarify pro domácnosti, tedy takzvané „déčkové“ tarify – D01d, D02d a podobně.

Nerozlišuje se, jestli má smlouvu s dodavatelem uzavřenu živnostník, nebo ne. Dále se rozlišuje, k čemu odběratel daný prostor využívá. Pokud je prostor u distributora veden jako provozovna, tak se na něj pomoc nevztahuje, protože pomoc firmám by musela projít notifikací u Evropské komise.

A pomůže stát i lidem, co žijí například na chatě? Sleva se bude odvíjet od druhu tarifu, na základě kterého domácnost elektřinu odebírá. Sleva nebude poskytnuta na víkendový tarif D61d. 

Často opakující se otázka, která nám přichází od čtenářů do redakce je, zda mají nárok na pomoc lidé s elektromobily, tedy s tarifem D27d? Dle vyjádření zástupců ministerstva průmyslu a obchodu nemají. Na elektromobily se příspěvek vůbec nevztahuje. A jak se zohlední pomoc u domácností, které bydlí v pronájmu, a nemají na sebe přepsané energie? Dle ministerstva by měl pronajímatel po domluvě s podnájemcem příspěvek zohlednit.

Zdroj: MPO, ERÚ

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články