Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize

Český průmysl stále srážejí vysoké ceny energií, dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Ceny energií

Finanční potíže v souvislosti se zvyšováním cen energií má dle výzkumu již čtvrtina domácností

Především samostatně žijící senioři přestávají svou finanční situaci zvládat a ve 48 % udávají střední až velké problémy, dalších 30 % pak menší problémy. Celkově se zvyšuje počet domácností, které mají finanční potíže v souvislosti se zvyšováním cen energií.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

05. září 2022

Reklama
Reklama

Za červenec 2022 se dle výzkumu Institutu prevence a řešení předlužení podíl lidí se středními až velkými problémy zvýšil z 21 % na 24 %. Nejhůře na tom jsou z tohoto pohledu regiony Severozápad, Jihovýchod a Střední Morava, naopak nejlépe hodnotí svou situaci lidé v Praze.

Z hlediska regionů jsou na tom nejhůře lidé žijící v regionu Severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj) (32 %), Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj) (28 %) a Jihovýchod (kraj Vysočina, Jižní Morava) (28 %).

Naopak nejlépe hodnotí svou situaci obyvatelé Prahy se 14% podílem lidí se středními až velkými problémy. Nejvíce se situace za poslední 3 měsíce zhoršila na Severozápadě , kde se podíl lidí v problémech zvýšil z 18 % na 32 %.

Z pohledu příjmů domácností střední a velké problémy hlásí už 44 % domácností pod hranicí chudoby a 28 % nízkopříjmových domácností. U nadstandardně příjmových je to pak 13 % a lidí s vysokými příjmy se problém zvyšujících cen dotýká jen ve 3 %.

Napříč příjmovými skupinami má tento ukazatel rostoucí trend a dá se předpokládat, že se situace s rostoucími cenami energií a příchodem zimy bude nadále zhoršovat. Nejhůře situace dopadá na samostatně žijící seniory.

Už téměř polovina z nich se potýká s vážnějšími finančními problémy. Situaci na svých účtech také silně pociťují  samoživitelé/ky s dětmi, ti udávají potíže ve 40 %, a samostatně žijící dospělí ve 34 %. Rostoucí ceny znamenají potíže také pro lidi žijící v nájmu a podnájmu (32 %).

Výsledky výzkumu potvrzují, že vládní pomoc je třeba prioritně zamířit k nejzranitelnějším skupinám obyvatel, které již čelí vážným existenčním problémům, nebo se do nich velmi rychle blíží. Ohlášený úsporný tarif jde ale opačnou cestou. Tedy pomoci všem a málo, místo jen zranitelným a adekvátně. Většina z 66 mld. korun, které vláda plánuje na úsporný tarif využít, tak zamíří tam, kde vůbec není třeba.

Vhodným nástrojem ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií je příspěvek na bydlení. Zde je třeba dále zjednodušit přístup k jeho získání, navýšit opět normativy na bydlení, aby reflektovaly aktuální ceny energií, a současně posílit kapacity úřadů práce, aby zvýšený nápor zvládly. 

Zdroj: Institut prevence a řešení předlužení, PAQ Research

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články