Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Energetická krize
Jak řídit spotřebu energie

Trendem moderní energetiky je řízení spotřeby a skladování energie

V současné době všichni registrujeme skokové navýšení cen elektrické energie a do hry vstupuje čím dál více využití fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů.
 
FOTO: ELPRAMO

autor

Martin Pokorný

04. srpna 2022

Reklama
Reklama

Jak ale co nejefektivněji využít elektrickou energii z různých zdrojů ať už v rodinných domech nebo průmyslových budovách? 

Podle informací společnosti ELPRAMO například domácí bojlery běžně většinu elektřiny spotřebovávají v noci a přes den pak využívají už jen málo elektřiny. Pokud budou ovšem vybaveny chytrým řízením, mohou počkat, až bude k dispozici elektřina z fotovoltaických panelů a pak se nahřát přímo s jejím využitím.

Inteligentní řízení technologií pomůže v řízení spotřeby, aniž bychom se museli omezovat na komfortu, dokáže predikovat, kdy a jak jsme schopni energii ze sluníčka vyrobit.

„Budoucnost vidíme v inteligentním řízení spotřeby a skladování elektrické energie v budovách. Naše společnost ELPRAMO s.r.o. se zabývá konzultacemi, návrhy a instalací fotovoltaiky s akumulací včetně komplexního řídicího a dohledového systému. V této oblasti očekáváme navýšení poptávky a připravujeme se na ni. V současné situaci cen se totiž návratnost některých řešení ukazuje jako velmi lákavá. Dokážeme provést měření spotřeby elektřiny, vyhodnotit odběrový profil a navrhnout optimální řešení. Co je naše silná stránka, že umíme veškeré technologie spolu propojit, aby komunikovali, a dokážeme je efektivně řídit,“ říká Roman Motlíček ze společnosti ELPRAMO.

K problematice energetické bezpečnosti se přitom již v květnu postavila čelem i Evropská komise. Naplnění strategie REPowerEU by Evropu zbavilo závislosti na ruském plynu. Komise navrhuje zvýšení podílu zelené energie na 45 % do roku 2030.

Jedním z hlavních nástrojů pro jeho naplnění má být masivní rozšíření solárních elektráren například na všech vhodných střechách veřejných a komerčních budov od roku 2025 a pro nové obytné budovy od roku 2029. Do tří let by měl výkon solárních elektráren narůst na dvojnásobek, tedy na 320 gigawattů (GW). Do konce desetiletí má Evropská komise v plánu dosáhnout 600 GW fotovoltaik instalovaných v Evropě. Současně Komise navrhla, aby počet tepelných čerpadel narostl na 10 milionů kusů do roku 2025.

Zdroj: ELPRAMO, Svaz moderní energetiky

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články