Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Energetické úspory

Čtyři tipy pro firmy, jak snížit energetickou náročnost provozu

České společnosti aktuálně hledají způsoby, jak snížit svou energetickou spotřebu a změnit své podnikatelské aktivity na více udržitelné. Důvodem jsou extrémně vysoké náklady na energie i evropská směrnice CSRD.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

26. července 2022

Reklama
Reklama

Ta začne platit od fiskálního roku 2023 a nařídí asi tisícovce českých firem vykazovat pravidelné nefinanční reporty. Ředitelka divize poradenství ze společnosti enovation Markéta Kryková proto přináší 4 tipy, jak mohou firmy svou energetickou náročnost snížit.

Cena energií na českém i evropských trzích prudce stoupá. Podle dat komoditní burzy Power Exchange Central Europe vzrostla cena elektřiny za poslední rok o zhruba 285 procent. Tento faktor významně ovlivňuje výši nákladů českých společností a řadu z nich dostává do finančních problémů. Firmy proto hledají řešení, jak se s aktuálním problémem co nejlépe vypořádat. 

Podle Markéty Krykové ze společnosti enovation, která je lídrem dotačního poradenství v ČR, by se měly firmy zaměřit na dlouhodobě funkční opatření, které přinesou úspory nákladů na energie. Přináší proto 4 tipy, které mohou firmám energetické úspory přinést.

  1. Obnovitelné zdroje

„Rozhodně doporučujeme firmám, aby zakomponovaly do svých provozů obnovitelné zdroje pro výrobu elektřiny, jako jsou fotovoltaické, větrné nebo vodní elektrárny. I když je to v počátku bude něco stát, v řádu několika málo let ušetří nemalé peníze. Vzhledem k cenám energií se doba návratnosti investice v podstatě každý měsíc snižuje a dotace tento trend ještě podporují. Díky úspoře jim tolik neporostou náklady a nebudou muset zvyšovat ceny, čímž budou na trhu konkurenceschopnější,“ vysvětluje Kryková.

  1. Výměna energeticky neefektivních zdrojů

„Zastaralé technologie jsou jedním z nejčastějších způsobů, kde mohou firmy snížit svou energetickou náročnost. I když si to často neuvědomují, výměna starých strojů či technologií za nové přináší zpravidla velkou energetickou úsporu. Na financování lze navíc stejně jako na obnovitelné zdroje využít řadu dotačních programů jako např. program Úspory energie, které budou či již jsou v letošním roce dostupné,“ dodává Kryková.

  1. Úsporné osvětlení

„I když to tak na první pohled nevypadá, zdánlivě drobná úprava osvětlení dokáže firmám ročně ušetřit desetitisíce korun. Zejména pro velké výrobní haly a provozy je to jedna z věcí, nad kterou by rozhodně měly přemýšlet,“ říká Kryková.

  1. Zateplení, výměna oken a dveří

„Podobně je to také se špatným zateplením. Pokud mají firmy velké úniky tepla, zejména během zimních měsíců se jim náklady na energie výrazně prodraží. Je to opět jedna z věcí, kterou společnosti často podceňují, protože ji na první pohled nevidí. Neznamená to ale, že když není vidět, mohou ji přehlížet,“ vysvětluje Kryková a dodává, že všechny tyto investice jde navíc financovat z dotací. 

Z roční zprávy o provozu elektrizační soustavy České republiky za rok 2021, kterou vydal Energetický regulační úřad, vyplývá, že největší podíl na celkové spotřebě ČR má sektor průmyslu (37 %). Právě průmyslové podniky mohou realizací výše uvedených opatření získat řadu finančních i ekonomických přínosů. Také česká vláda má manuál, jak dosáhnout snížení spotřeby energií.

Zdroj: enovation, MPO

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články