Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Ropa z Ruska

Evropská komise navrhuje skoncovat s ruskou ropou

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhla ve středu členským zemím EU zákaz dovoz ruské ropy do Evropy.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

06. května 2022

Reklama
Reklama

Podle Svazu moderní energetiky jde o důležité rozhodnutí, které zastaví odliv desítek miliard eur, které posílá Evropa Putinovi během jeho válečné agrese na Ukrajině. Dalším důležitým cílem Evropy musí být snížit spotřebu ruského zemního plynu.

“Zákaz dovozu ruské ropy by Evropa měla podpořit také rozvojem pohodlné a dostupné veřejné dopravy a nástupem moderní čisté mobility. Elektromobily nepotřebují ani kapku ruské ropy. Podíl mohou snížit také udržitelná biopaliva nových generací – synteticky vyráběná nafta či s využitím odpadních materiálů,” vypočítává možná řešení nezávislosti na ruské ropě Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

“Důležitou částí úspor ropy je také chování řidičů. Dodržování rychlostních limitů, plynulá jízda, správný tlak v pneumatikách a pravidelná údržba. To vše jsou jednoduché kroky, které sníží spotřebu, a tedy ve výsledku přispějí i k nezávislosti na fosilních palivech,” dodává Martin Sedlák.

Neméně důležitou částí nezávislosti na dodávkách fosilních zdrojů z Ruska je také snížení spotřeby zemního plynu. I zde hrají významnou roli opatření, která lze provést tak, aby se snížila spotřeba nebo se zemní plyn mohl nahradit zelenou energií.

Renovací budov se ušetří 1,8 miliard kubíků zemního plynu, a to především díky zateplování budov, výměně oken, instalaci rekuperace a optimalizaci zdrojů tepla. Produkcí biometanu lze vyrobit do pěti let 1,3 miliardy kubíků zeleného plynu ročně. Vybudováním nových solárních elektráren, které mohou vyrobit 9-12 terawatthodin čisté elektřiny a nových větrných elektráren, které mohou dodat dalších 5 terawatthodin čisté elektřiny. Jejich roční produkce pak odpovídá ekvivalentu až 1,6 miliard kubíků zemního plynu.

Téma energetické svobody Svaz moderní energetiky ve spolupráci s dalšími asociacemi zpracoval do podoby společné výzvy EnergetickaSvoboda.CZ. Iniciativa navrhuje 12 impulsů, kterými lze urychlit renovaci budov, výrobu domácího zeleného plynu, osazení střech solárními panely či usnadnit rozvoj větších projektů obnovitelných zdrojů energie, mezi nimi i agrivoltaiky. Druhá část výzvy pak míří přímo k domácnostem, firmám a obcím. Již se současnými možnostmi se může každý zamyslet, co lze udělat pro zlepšení jeho energetické bezpečnosti.

Zdroj: Svaz moderní energetiky, EnergetickaSvoboda.CZ

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články