Podniky se na Svaz průmyslu často obracely s problémy, jak využívání elektromobilů správně promítnout do daní.
Praktická příručka Svazu průmyslu nejen „daňařům“ ale i podnikatelům například radí, jak zaměstnancům proplácet domácí nabíjení, za které nemají účtenku, či jakou podporu stát podnikům v oblasti elektromobility nabízí.
Používání elektromobilů ke služebním cestám je díky Svazu průmyslu jednodušší. Pokud zaměstnanec dobije vůz doma, může si nechat tyto náklady od firmy proplatit i podle stanovené referenční ceny elektřiny. Tento jednoduchý nástroj pro výpočet náhrady mohou firmy využívat od roku 2020. Daňových otázek ale rozvoj elektromobility přináší více.
„Elektromobilita je rychle rostoucí fenomén, který typicky nechává vývoj legislativy za sebou. Naše příručka by měla bílá místa zaplnit a působit jako osvěta. Věříme, že firmy a uživatelé ocení přehled prověřených postupů a doporučení a příručka pomůže dalšímu rozvoji využívání elektromobilů,“ říká Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Příručka je určena nejen pro daňové experty, ale pro všechny, kteří se zajímají o využívání elektromobilů pro pracovní účely. Zájemci v publikaci najdou kromě způsobu využití referenční ceny, například informace o daňové uznatelnosti nákladů na nabíjení služebních vozidel (tedy vozidel, které jsou zahrnuty v obchodním majetku společnosti, či pořízené na finanční leasing atd.).
V materiálu nechybí ani doporučené daňové režimy pro použití dobíječky (wallboxu) či informace o možnosti podpory, která se nabízí ze strany státu. Uvádí také některé frekventované otázky a odpovědi související s dobíjecími místy (například rozdíly mezi veřejnou a neveřejnou dobíjecí stanicí).
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy, Daňové otázky elektromobility