Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektromobilita
Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Kolem elektromobilů koluje spousta mýtů. Je to způsobeno i tím, že z pohledu běžného uživatele se o vozech s elektrickým pohonem zatím ví poměrně málo. A není divu. Vždyť podle nedávno provedené studie v Česku jen jedno procento řidičů řídí pravidelně auto s bateriovým pohonem. Motoristů, kteří uvádějí, že už párkrát elektromobilem jeli, jsou jen tři procenta. Těch, kteří nikdy v životě v elektromobilu neseděli, a to ani na místě řidiče ani spolujezdce, bylo loni 72 procent, předloni dokonce 82 procent. Máme tedy z hlediska zkušeností s elektromobilem co dohánět.
 
FOTO: Peugeot

autor

Vítek Koldinský

28. června 2023

Reklama
Reklama

Zpět k mýtům. Je všeobecně známo, že elektromobil do servisu takřka nepáchne. Vždyť není nutné měnit olej v motoru, filtr ani svíčky, tedy nejběžnější úkony, které u klasického vozu se spalovacím motorem vytáhnou z kapsy svého majitele nejvíc peněz. Na druhou stranu není pravda, že elektromobily žádné oleje nepotřebují. Motorový olej sice nepoužívají, ale přesto jsou v nich systémy, kde cirkulují kapaliny. Ložiska elektromotorů potřebují promazávat a vyžadují ty nejkvalitnější přípravky. Baterie zase potřebuje chladit, a i k tomu jsou nutné speciální tekutiny. Jedním z největších dodavatelů těchto produktů je olejářský gigant TotalEnergies. Tato společnost dodává už desítky let motorové oleje různým automobilkám. Například se značkou Peugeot ji spojuje partnerství, které trvá už skoro 30 let. Majitelé peugeotů si to připomenou pokaždé, když tankují, protože po otevření víčka nádrže na ně vždy vykoukne nápis „Peugeot doporučuje Total“.

Mohlo by se zdát, že firma s velkým objemem tržeb z motorových olejů bude příchodem elektromobilů strádat. U TotalEnergies to ale neplatí. Spíše naopak. Velmi rychle se přeorientovala na nové potřeby automobilového průmyslu. Významným způsobem se angažuje i v samotné elektromobilitě, zejména pak budováním sítě dobíjecích stanic. Do roku 2025 plánuje celosvětově vybudovat až 150 000 dobíjecích bodů. V Evropě pak chce zprovoznit až 300 vysokorychlostních stanic podél silnic a dálnic a dalších 600 ve městech. V České republice dosud firma TotalEnergies otevřela pět veřejných dobíjecích stanic, z toho dvě v Hradci Králové a tři v Praze. Do konce roku 2023 předpokládá rozšířit své dobíjecí portfolio na 12 stanic. 

Před několika dny otevřela firma TotalEnergies dobíjecí stanici přímo před svým sídlem, u budovy River Garden v pražském Karlíně. Na inauguraci dorazil i odvěký partner společnosti TotalEnergies, Peugeot, a spolu s ním i jeho tři závodní posádky s elektrickými vozy Peugeot e-208, které oba partnery reprezentují v národním šampionátu Česká Trophy v ecorally.

V roli generálního partnera Peugeotu v ecorally TotalEnergies poskytuje další službu rozvoji elektromobility v Česku, a to tak, že posiluje všeobecné povědomí o elektromobilech. Prostřednictvím závodů elektromobilů, které se v rámci šampionátu konají po celé České republice, se veřejnost seznamuje s elektrickým pohonem, jeho úskalími i výhodami. Elektromobily, které jsou dosud pro mnoho lidí velká neznámá opředená mýty, tak dostávají šanci být budoucím uživatelům blíž.  

 

 

 

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Boj s energetickou chudobou

Podmínky programu Nová zelená úsporám budou od září ještě výhodnější

Autor: Martin Pokorný

27. června 2023

Další články