Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektromobilita
Elektrifikace

Ve Francii se spouští výroba baterií, končí tak závislost na Číně?

Elektrifikace je procesem, který už nejde zastavit. Elektromobily rostou jako houby po dešti a dobíjecí stanice stejně tak. V Evropě je už dnes každé páté prodané auto vybavené elektrickým motorem. Některé automobilky jen tak tak stíhají tempo, jakým se elektrifikace řítí. Jiné jsou ale dokonale připravené. Například francouzská automobilka Peugeot.
 
FOTO: Peugeot

autor

Tereza Komárková

06. června 2023

Reklama
Reklama

Automobilka Peugeot má smělé plány a dle vyjádření její ředitelky to Lindy Jackson to vypadá, že se je podaří splnit.

„Od roku 2023 budou všechny modely řady Peugeot elektrifikované. Od roku 2025 budeme mít stoprocentně elektrickou nabídku a od roku 2030 budou mít veškeré naše vozy prodávané v Evropě plně elektrický pohon,“ prohlásila Linda Jackson, generální ředitelka Peugeot.

Základní podmínkou ke splnění těchto cílů jsou ovšem baterie. A těch bude Peugeot potřebovat opravdu hodně. O jeho elektromobily je totiž velký zájem. Bestseller Peugeot e-208 byl loni nejprodávanějším malým elektromobilem na evropském trhu. Pořídilo si ho padesát tisíc klientů. V těsném závěsu byl e-2008. Spolu si tyto dva populární Peugeoty připsaly téměř osmdesát tisíc prodaných kusů. A to není vše! Během dvou let značka Peugeot slibuje uvedení hned pěti nových elektrických modelů.

Už na podzim tohoto roku by měl dorazit elektrický hatchback E-308, hned po něm E-308 SW, což bude pravděpodobně vůbec evropské elektrické kombi. Později přijde v čisté elektrice i zvýšený fastback E-408. Vrcholem elektrické nabídky budou SUV E-3008 a o pár měsíců později i E-5008. Oba vozy budou postaveny na nové elektrické platformě STLA Medium a budou mít dojezd až 700 kilometrů.

Kde ale Peugeot všechny ty baterie pro své vozy vezme? Dosud byly evropské automobilky závislé na dovozu baterií z Číny a z Korey. Teď bude ale všechno jinak. Koncern Stellantis, kam Peugeot patří, totiž vybuduje v Evropě hned tři gigafactory na výrobu baterií. Jednu z nich inauguroval před několika dny. Jedná se o závod Billy-Berclau/Douvrin v regionu Hauts-de-France.

Tento závod s počáteční výrobní kapacitou 13 gigawatthodin (GWh), která se do roku 2030 zvýší na 40 GWh, bude vyrábět vysoce výkonné lithium-iontové baterie s minimální stopou CO2. První ze tří evropských výrobních jednotek bude uvedena do provozu do konce roku 2023. Tato gigafactory přispěje k cíli skupiny Stellantis zvýšit do roku 2030 výrobní kapacitu baterií v Evropě na 250 GWh a uspokojit tím potřeby zákazníků. Stellantis si tak do roku 2030 zajistí kapacitu přibližně 400 GWh. 

Spolu se závodem na výrobu baterií zřídil koncern i obří školicí středisko, které je součástí programu zvyšování kvalifikace a odborné rekvalifikace. Vyškolí si tak kvalifikovaný tým lidí, který výrobu zajistí. Do roku 2025 nastoupí do závodu na výrobu baterií nejméně 600 nových zaměstnanců.

Zdroj: Peugeot

Foto01: Nejprodávanějším malým elektromobilem v Evropě je Peugeot e-208

Foto02: Plány elektrifikace Peugeotu jsou velmi ambiciózní

Foto03: Každé páté prodané auto v Evropě pohání elektřina

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články