Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Elektromobilita
Elektromobilita

Elektromobilita v praxi: USA vymyslí, Čína vyrobí a my nakoupíme. Pokud na to ovšem budeme mít

Za 14 let si normální auto, jak ho známe dnes, již nekoupíme. Evropská unie plánuje zákaz prodeje spalovacích automobilů na rok 2035. Není přitom první, kdo s takovým zákazem přichází. A to dokonce ani v Evropě. Například Norsko plánuje uvést zákaz do praxe již o 10 let dříve, tedy v roce 2025, za necelé čtyři roky.
 
FOTO: Depositphotos

autor

Tereza Komárková

02. února 2022

Reklama
Reklama

Norsko ovšem, na rozdíl od České republiky, je lídrem v zavádění elektromobility. Koupi elektromobilů i hojně dotuje, aby podpořila již tak silně ekologické smýšlení svých občanů. Podíl elektromobilů v zemi je dokonce už tak velký, že museli upustit od některých výhod pro majitele elektromobilů, mj. např. od bezplatného parkování.

Stejně jako Norsko, které je výrazně před ostatními zeměmi Evropské unie, i Česká republika nabízí na koupi elektromobilů řadu dotací a výhod. Zatím ale pouze pro podnikatele a firmy. Podle europoslance Alexandra Vondry to ale nebude stačit. Běžný člověk totiž nemá šanci si kvůli vysoké ceně elektromobil pořídit. Chybí nejen finance, ale i napájecí stanice. „Kdo má vilu, fajn, ale ti, co žijí v panelácích, mají smůlu,“ poznamenal europoslanec ve vysílání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Podle Vondry má v současné době řada lidí problémy, aby vůbec zaplatila za elektřinu. On sám by systém přechodu ze spalovacích motorů na elektroauta zvolnil. Aktuální cena elektromobilů je podle něj stále velmi vysoká a lidé si je nemohou dovolit. „Začali znovu topit uhlím a petkama, protože nemají ani na elektřinu," připomněl Vondra chování lidí poté, co se rapidně zvýšily cen elektřiny a plynu.

Investor Radovan Vávra nevidí situaci tak černě a je přesvědčen, že se v několika málo letech cena elektromobilů výrazně sníží, stejně jako tomu bylo v minulosti například u televizorů s plochou obrazovkou. „Za tři roky bude elektrická škodovka stát stejně jako dieselová," odhadoval Vávra.

Česko by se podle něho mělo už brzy zaměřit na řešení otázky zdejšího autoprůmyslu. Rozhoduje se o tom, jakým směrem se vydá. Pokud by dál převládaly továrny na auta se spalovacími motory, tak by to znamenalo blížící se konec výroby. „Ještě zhruba 15 let by se vyráběla auta, která by se vyvážela například do Indie či Vietnamu, ale poté by následoval konec," řekl v pořadu pro CNN Prima NEWS. Česku by doporučil zbudovat například továrnu na baterie do elektroaut. „Předchozí vláda k tomu neudělala nic, stejně jako v jádru," poznamenal Vávra.

Alexandr Vondra Vávrův nápad podporuje a doplnil, že o stavbu továrny na elektroauta bude česká vláda usilovat. „Přejeme si, abychom tu měli ‚gigafactory’. Nechceme si nechat ujet vlak," uvedl Vondra. Dodal však, že celkový přechod na elektromobilitu v rámci Evropské unie považuje za příliš rychlý a neprovázaný s energetikou.

A jak by mohla v horším případě vypadat elektromobilita v praxi? Tak, že v USA něco vymyslí, v Číně to vyrobí a v Česku si to pak drahé peníze občan koupí. Pokud na to ovšem bude ještě mít, shodli se v nadsázce oba diskutující. Plány EU jsou vražedné. Zastavme je, dokud je čas, varuje europoslanec.

Zdroj: asb-portal.cz, cnniprima.cz.

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články