Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Elektromobilita
Život ve městě

Evropská města ze svých center brzy vyženou auta, zásobování obchodů bude záviset na elektromobilech

Už v roce 2018 zakázal Madrid do některých svých částí vjezd vozům se spalovacím motorem. Pouze určité hodiny jsou vyhrazeny pro zásobování obchodů a firem. Nyní se přidal i Londýn. Zavedl 18-měsíční testovací dobu pro určité oblasti, do kterých už brzy s benzínovým ani dieselovým autem prostě nevjedete.
 
FOTO: Peugeot

autor

Marie Slováková

18. července 2021

Reklama
Reklama

Další světové metropole se připravují na podobné kroky. Přepravní a zásobovací firmy by tedy měly začít pořizovat elektromobily, pokud nechtějí o svůj business přijít.

Madrid a Londýn jsou jen prvními vlaštovkami, do deseti let totiž konvenční auta vyženou ze svých center i další evropské metropole. Zákaz plánuje Paříž, kde do roku 2024 zmizí z centra dieselová a do roku 2030 i benzínová auta. Podobně je na tom nizozemský Amsterdam. I ten si stanovil rok 2030 jako hranici, přes kterou auta na benzín či naftu neprojedou. Belgické hlavní město Brusel je trochu mírnější, počká do roku 2035. Po tomto roce ale i toto město klasické pohony nemilosrdně zavrhne. 

Obyvatelé center velkoměst se určitě rádi přizpůsobí. Ostatně čistější vzduch za pár kilometrů pěšky, na kole či elektrobusem určitě stojí. Problém ale budou mít přepravní a zásobovací firmy dodávající zboží do společností sídlících v centrech měst. Stanou se totiž závislé na elektromobilech. Ty totiž jako zcela bezemisní nebudou na rozdíl od běžných vozů z měst vykázány.

Na nové požadavky trhu se musí samozřejmě rychle adaptovat i výrobci vozů. Jedním z největších dodavatelů lehkých užitkových vozů na světě je značka Peugeot. Ročně jich celosvětově prodá asi čtvrt milionu. Své pozice lídra na důležitém trhu lehkých užitkových vozů se Peugeot nechce vzdát, proto rychle přispěchal přepravním firmám na pomoc se svou nabídkou dodávek s elektrickým pohonem. Nejmenší Peugeot Partner a střední Peugeot Expert už elektromotor dostaly, největší dodávka Peugeot Boxer je těsně v závěsu. Do roku 2021 tak Peugeot bude mít elektrifikovanou kompletní užitkovou řadu a bude tak schopen uspokojit poptávku v plné výši.

Zvláště vůz střední velikosti, Peugeot Expert, se jeví jako hráč s velkým elektrickým potenciálem. Prodává se ve třech délkách, uveze až 1275 kg a utáhne tunu. Na elektřinu ujede až 330 kilometrů. Velkou výhodou je jeho výška pod 2 metry. Díky ní se dostane do všech podzemních garáží a budov s omezeným vjezdem. Nulové emise ho zase opravňují k vjezdu do všech oblastí, kde platí ekologická omezení a umožňují mu využívat veškerá privilegia jako např. parkování zdarma.

Dá se očekávat, že nabídka elektrických dodávek se bude dále rozrůstat stejně rychle, jako poroste počet měst, která omezení vjezdu zavedou. Možná, že brzy elektřinu nahradí vodík či jiný alternativní zdroj energie. Jisté však je, že boj za čistější vzduch ve městech se právě rozhořel a bude nabírat na síle.

 

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články