Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Jaderná energetika v ČR

Nový systém Westinghouse začne již příští rok přebírat řízení elektrárny Temelín

Devět nových skříní instalovali v těchto dnech energetici do hlavní serverovny v prostorách prvního výrobního bloku. Jde o jeden z klíčových kroků v náročné modernizaci řídicího systému Jaderné elektrárny Temelín.
 
FOTO: ČEZ

autor

Marek Kuřina

29. ledna 2024

Reklama
Reklama

Klíčový projekt běží od roku 2021. Letos specialisté dokončí pokládku kabelů a instalují potřebné zařízení. Od příštího roku pak postupně nový řídicí systém začne dle webu ČEZ přebírat řízení elektrárny.

Vyrobit, odzkoušet, rozebrat, přepravit, umístit, složit a propojit. Takto zjednodušeně běží příprava připravuje nové řídicí skříně pro Jadernou elektrárnu Temelín. Část činnosti se přitom odehrála u výrobců zařízení v různých částech světa, výchozí otestování proběhlo v Bulharsku a závěrečná kompletace v Temelíně. V těchto dnech do serverovny v prostorách (tzv. obestavbě) prvního výrobního bloku dodavatelé umístili devět řídících skříní – každá váží více než čtyři sta kilogramů a je vysoká přes dva metry.

„Aktuálně už jsou na pozici. Nyní dojde k jejich postupnému doplnění a zprovozňování. Jinými slovy specialisté do nich instalují vnitřní prvky, na kterých celý systém poběží. Jde zejména o síťové přepínače a servery,“ vysvětluje Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

„Abychom mohli elektrárnu bezpečně provozovat minimálně šedesát let, musíme modernizovat nejen vlastní zařízení, ale i systém který toto zařízení řídí. V celosvětovém měřítku jde o technologicky i rozsahem o jednu z nejnáročnějších změn řídicího systému jaderné elektrárny,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Důležitou částí modernizace je natažení osmi desítek kilometrů kabeláže. „Jde o optickou tedy komunikační a napájecí kabeláž. Aktuálně jsme zhruba ve třech čtvrtinách. Letos bychom chtěli pokládku kabeláže dokončit,“ poznamenává Martin Bíca, zástupce ředitele techniky jaderných elektráren.

Hotové už je například testovací centrum. Jde o několik nových prvků umístěných v jedné z pomocných budov. Skříně už jsou vybavené i potřebným zařízením. „Zde bude probíhat odladění nového systému, ale i třeba vývoj nových aplikací před jejich nasazením na výrobní bloky elektrárny,“ dodal Martin Bíca.

Rozsáhlou modernizaci řídicího systému zahájil ČEZ v Temelíně na podzim 2021. Na nový systém začne Temelín přecházet postupně od roku 2025. Kompletně na nový systém elektrárna přejde v roce 2029. Předpokládané náklady se pohybují na úrovni nižších jednotek miliard.

Westinghouse je dodavatelem původního řídicího systému. Šlo o jeden z prvních příkladů spolupráce s Westinghouse po revoluci v roce 1989, kdy technologicky téměř dokončenou elektrárnu podle sovětského vzoru doplnil moderní americký řídicí systém.

V 90. letech sehrál Pavel Pavel důležitou roli při dokončování výstavby Jaderné elektrárny Temelín. „Byl jsem osloven společností, která se na dodávce systému podílela, abych pomohl při přesunu části řídicích systémů, kdy některé vážily několik tun, do uzavřených místností. Techniku využít nešlo, tak jsme sáhli po lanech a pákách, podobně jako domorodci na Velikonočním ostrově před mnoha sty lety,“ uvedl Pavel Pavel, který se nyní věnuje literární činnosti a propagaci jedinečné kultury Velikonočního ostrova, za což dostal v roce 2022 od chilské vlády Řád O´Higinnce.

Právě při dokončování výstavby temelínské elektrárny v 90. letech doporučili zahraniční experti nahradit původně uvažované systémy kontroly a řízení za moderní digitální. Ty následně na základě smlouvy z roku 1993 dodala americká firma Westinghouse. Řada budov už ale byla postavena a odborníci museli několikatunová zařízení přesunout do uzavřených místností. Přitom někdy rozhodovaly i centimetry. „Tady žádná technika pomoc nemohla, bylo to jen o chytrosti a „obyčejné“ lidské síle. I díky tomu jsme získali v té době moderní řídicí systém a výrazně posunuli i bezpečnostní parametry,“ poznamenal Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Tehdy byly přesouvané skříně i několikanásobně těžší než ty současné. Tentokrát energetici pomoc Pavla Pavla nepotřebovali, přesun skříní na pozici zajistili pracovníci I&C Energo.

Zdroj: ČEZ, Westinghouse

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články