Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Elektroenergetika

Dotace na rozvoj regionálních distribučních sítí zmírní růst regulované složky ceny elektřiny

Provozovatelé distribučních sítí mohou od dnešního dne žádat o dotace na jejich modernizaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo novou výzvu na podporu posílení distribučních sítí z Národního plánu obnovy (NPO).
 
FOTO: ČEZ

autor

Martin Pokorný

10. ledna 2024

Reklama
Reklama

Výzva umožní dle webu MPO vytvoření dodatečné kapacity pro připojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních sítí a zároveň zmírní dopady potřebných investic na regulovanou složku ceny elektřiny. Žádosti je možné podávat do 31. prosince 2024.

„Modernizace distribuční soustavy je nedílnou součástí rozvoje obnovitelných zdrojů a modernizace naší energetiky. Tato výzva podpoří investice provozovatelů distribučních sítí a zároveň zmírní navyšování regulované složky ceny elektřiny, ke které právě kvůli investicím do soustavy dochází,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že MPO proto připravilo 6,7 miliardy korun v rámci dotační výzvy z REPowerEU.

Cílem výzvy je posílení kapacity distribučních soustav a navýšení jejich připojitelného výkonu nejen pro obnovitelné zdroje energie formou konvenčního posílení sítí. Podpořit tak lze například nové vedení, transformovny, trafostanice a další nezbytné investice.

 „Vzhledem k tomu, že provozovatelům bude na dané investice poskytnuta dotace, nebude možné následně u Energetického regulačního úřadu uplatnit zisk z hodnoty investice, což zmírní nárůst regulované složky ceny elektřiny, kterou hradí spotřebitelé,“ upřesňuje pozitivní dopad do konečné ceny elektřiny vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

„Věříme, že výzva efektivním způsobem umožní rychlejší posílení sítí v Česku, které je nezbytné pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ říká vrchní ředitel sekce fondů EU Marian Piecha.

Pro výzvu platí, že oprávněnými žadateli jsou provozovatelé regionálních distribučních soustav, ke kterým je připojeno více než 90 000 odběrných míst zákazníků. Maximální výše podpory je stanovena na 80 procent z prokázaných způsobilých výdajů.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, REPowerEU

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články