Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Jaderná energetika

V Dukovanech spustili čtvrtý výrobní blok, všechny jaderné bloky v ČR jsou v provozu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany úspěšně obnovili výrobu na čtvrtém výrobním bloku. Blok v úterý 26. prosince ráno po sedmdesáti třech dnech plánované odstávky pro výměnu paliva připojili k přenosové síti. Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení. Plného výkonu bloku by měli energetici dosáhnout již dnes. Všech šest energetických jaderných bloků České republiky, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně, jsou nyní v provozu.
 
FOTO: ČEZ

autor

Martin Pokorný

27. prosince 2023

Reklama
Reklama

V pořadí 35. odstávka čtvrtého bloku začala dle webu společnosti ČEZ v polovině října. Všechny plánované činnosti, především kontroly a testy zařízení, ale i řada investičních akcí, se energetikům podařilo bezpečně dokončit s několikadenním předstihem.

„Žádná odstávka není jednoduchá. Zvlášť v posledních letech s řadou investic pro zajištění plánovaného 60tiletého provozu. Přesto jsme ji zvládli bezpečně a s předstihem. Klíčem je dobrá příprava a koordinace všech, navzájem se ovlivňujících prací a stovek pracovníků,“ vysvětlil člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Mezi nejnáročnějšími servisními činnostmi byly tříletá revize dvou záložních dieselgenerátorů, čištění parogenerátoru od minerálních úsad, generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel a kompletní výměna generátoru jednoho z dvanácti záložních dieselgenerátorů. Současně energetici vyměnili také část paliva za čerstvé.

Poprvé do reaktoru zavezli 78 palivových kazet nové generace s označením PK3+, které jsou charakteristické takzvanou otevřenou obálkou. Ta energetikům umožňuje širší rozestupy palivových proutků v kazetě a tím dosáhnout jeho efektivnější využití paliva.

„Časová i technická náročnost odstávek je dána rozsahem prací, abychom zajistili pravidelný servis a modernizaci zařízení pro šedesátiletý bezpečný provozu Dukovan. Během odstávky jsme úspěšně dokončili celkem 55 těchto technických a investičních akcí. Děkuji kolegům za mimořádné pracovní nasazení i o vánočních svátcích a už nyní se připravujeme na další odstávku, která nás čeká v polovině ledna na třetím bloku,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru čtvrtého výrobního bloku obnovili na Štědrý den ráno a poté provedli fyzikální a energetické spuštění bloku. První turbosoustrojí začalo dodávat energii do sítě v úterý 26. prosince v 1:38 hodin. Druhé turbosoustrojí energetici připojili o necelých 8 hodin později v 9:17 hodin a ukončili tak poslední plánovanou odstávku letošního roku. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ve středu 27. prosince 2023.

Zdroj: ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články