Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Jaderná energie

Temelín vyrobil již 300 terawatthodin elektřiny, českým domácnostem by to vystačilo na 19 let

Bezemisní elektřinu, která odpovídá více než devatenáctileté spotřebě českých domácností, vyrobila od svého spuštění Jaderná elektrárna Temelín. Jubilejní výroby 300 TWh bezemisní elektřiny dosáhly dva temelínské bloky v pátek 27. října 2023.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

30. října 2023

Reklama
Reklama

Společnost ČEZ chce výrobu v obou jaderných elektrárnách při zachování bezpečnosti postupně navyšovat. Do roku 2030 by to mělo být o téměř dvě terawatthodiny ročně.

Necelých 23 let potřebovala Jaderná elektrárna Temelín k výrobě jubilejních 300 terawatthodin elektrické energie. Jen pro srovnání, české domácnosti loni spotřebovaly 15,7 TWh elektřiny. Temelínská výroba tak odpovídá více než devatenáctileté spotřebě českých domácností. Od roku 2017 vyrábí Temelín stabilně přes 15 TWh. Loni to bylo 16,3 TWh.

„Provoz jaderných elektráren není o překonávání výrobních rekordů. Je o bezpečném a zodpovědném zacházení se svěřenou technologií. Ale zároveň stále hledáme cesty, jak posílit efektivitu našich elektráren. A s tím logicky přichází i vyšší výroby. Vše se ale děje s maximálním důrazem na bezpečnost,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vyšší výrobě v následujících letech by měl pomoci i přechod na delší palivový cyklus. „Aktuálně jsme v přechodové fázi. Během nedávno ukončené odstávky druhého bloku jsme do reaktoru zavezli 48 čerstvých palivových souborů místo dosavadních 42. Celkový počet souborů v reaktoru 163 se ale nemění. Provoz druhého bloku tak bude přibližně jedenáct měsíců, tedy o měsíc delší než dosud,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Na cílový stav, tedy zavezení paliva pro takzvanou osmnáctiměsíční palivovou kampaň, se energetici chtějí v případě druhého bloku dostat v příštím roce, jeho plný efekt se ale projeví až v druhé polovině desetiletí. ČEZ chce obě české jaderné elektrárny provozovat minimálně šedesát let. V případě Dukovan to znamená ještě minimálně dvacet let provozu, u jihočeského Temelína dokonce ještě čtyřicet let.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila provoz 21. prosince 2000 a od té doby vyrobila 300 TWh elektřiny. Jaderná elektrárna Dukovany od začátku provozu v roce 1985 vyrobila 504 TWh elektřiny.

Po spuštění dosahoval výkon každého z temelínských bloků 981 MWe, aktuálně je díky úpravám, inovacím a využití rezerv tato hodnota o 105 MWe vyšší, přičemž v chladnějších obdobích běžně přesahuje 1100 MWe. Podobnými úpravami a bezpečným zvýšením výkonu prošly i bloky v Jaderné elektrárně Dukovany. Výkon obou elektráren tak celkově vzrostl o 500 MWe, což odpovídá uhelné elektrárně či středně velkému jadernému bloku, bez jakéhokoliv zvýšení emisí či vyšší spotřeby paliva.

Aktuálně je v provozu pět jaderných bloků z šesti jaderných bloků. Pro výměnu paliva a bezpečnostní kontroly je od 13. října odstaven čtvrtý dukovanský blok.

Zdroj: ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Teplárenství

Podle odborníků hodila česká vláda zákazníky tepláren přes palubu

Autor: Marek Kuřina

18. října 2023

Další články