Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektřina
Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Čekáte na schválení žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě, dokud nedojde k posílení její kapacity, a tudíž do ní nesmíte posílat žádné přetoky? Nebo si jen přejete tyto přebytky energie účelněji využívat?
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

18. května 2023

Reklama
Reklama

Pak si nechte zpracovat odborný návrh, v němž budou zohledněny dva základní faktory: optimální dimenzování výkonu fotovoltaické elektrárny a efektivní nakládání s jejími energetickými přebytky.

Ty totiž můžete dle webu DZ Dražice ukládat do baterií či akumulační nádrže, ohřívat s nimi vodu nebo je využít k provozu tepelného čerpadla. Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody, a její fotovoltaická divize DZD Solar popisují možné varianty akumulace přebytků energie do vody pomocí bojleru, elektrického topného tělesa nebo inovativního hybridního solárního úložiště.

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny můžete spotřebovat ve své domácnosti, nebo je nechat „přetéct" do distribuční soustavy. Pokud nechcete řešit složitou administrativu a zároveň bydlíte v domě s nižší spotřebou energie, nabízí se vám instalace fotovoltaického systému s maximálním výkonem do 50 kWp. Pokud s elektřinou, kterou tento zdroj vyrobí, nepodnikáte, ale využíváte ji především v rámci vlastní domácnosti, nepotřebujete licenci od Energetického regulačního úřadu ani stavební povolení.

„Toto řešení je vhodné i pro žadatele, kterým distributor neumožní plnohodnotné připojení k síti, dokud nedojde k posílení její kapacity. V tomto případě ale musí technický návrh zohlednit omezení neoprávněných přetoků do sítě (kromě tzv. technických) kvůli riziku následné penalizace," vysvětluje Luboš Vrbata, vedoucí divize DZD Solar, a dodává: „Jaké se vám tedy nabízejí možnosti, pokud potřebujete (či chcete) zpracovat přebytky energie a nemáte tepelné čerpadlo nebo elektromobil? Začněte je ukládat do teplé vody. K tomuto účelu slouží určité typy ohřívačů vody, elektrická topná tělesa nebo - pokud se nemůžete rozhodnout mezi bojlerem a baterií - například hybridní solární úložiště Slunečnice S3, což je inovativní kombinace zásobníku teplé vody a bateriového systému."

Nejlevnější baterie: ohřívač vody k uložení přebytků energie z fotovoltaické elektrárny se střídačem

Na trhu existuje řada ohřívačů vody uzpůsobených pro spotřebu přebytků z fotovoltaické elektrárny, což je nejdostupnější a nejekonomičtější forma uložení energie. Jejich minimální objem by měl být 200 litrů, aby v nich zůstalo uložené teplo i ve dnech s nedostatečným slunečním svitem. Pokud jsou tyto ohřívače vody součástí systému s akumulační nádrží, fotovoltaická elektrárna nejprve nahřeje vodu v bojleru a přebytky energie se následně uloží do topné akumulační nádoby. „Příkladem je zásobníkový elektrický ohřívač vody OKCE 200 2/4 kW, který obsahuje 2kW topné těleso s jednofázovým zapojením, 4kW topné těleso s třífázovým zapojením a nezávislé zabezpečovací prvky - termostaty a tepelné pojistky - pro oba okruhy. Může tak akumulovat přebytky z jednofázové (s výkonem do 3,5 kWp) i třífázové elektrárny (s výkonem nad 3,5 kWp) a nic u něj nebrání ani dohřevu vody signálem HDO. Tento bojler navíc můžete připojit na regulační jednotku, která pomáhá s usměrňováním přetoků a optimalizací vlastní výroby a spotřeby," uvádí Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice.

Inovativní pomocník: elektrická topná jednotka pro nesouměrné zatížení

Přebytky energie z jednofázové i třífázové fotovoltaické elektrárny je možné ukládat do vody prostřednictvím samostatného elektrického topného tělesa: musí však být přizpůsobené k nesouměrnému zatížení fází, k němuž dochází při nepravidelné výrobě elektřiny plně závislé na osvitu a její aktuální spotřebě v domácnosti. Společnost DZ Dražice nabízí topné příruby TPK 150-8/2,2 kW, TPK 168-8/2,2 kW a TPK 210-12/2,2 a 6,6 kW vybavené keramickými topnými tělesy a vlastním provozním a bezpečnostním termostatem s rozsahem regulace teploty teplé vody 5 až 74 °C.

Ty jsou přímo určené pro fotovoltaické elektrárny se střídačem a - podle svého typu - pro různé modely nepřímotopných zásobníků OKC NTR(R)/BP a OKC NTR/HP, ohřívačů vody OKCE S nebo akumulačních nádrží NAD a NADO. „Elektrické topné jednotky inovujeme, abychom vyšli vstříc požadavkům našich zákazníků. Nedávno jsme proto upravili jejich zapojení, jež nyní umožňuje ještě efektivnější spolupráci s fotovoltaickým systémem. Tato novinka prodlužuje životnost některých typů přírub, umožňuje kaskádní regulaci topného výkonu a slouží k symetrickému rozložení zátěže, což je lepší pro napájecí soustavu," dodává Lukáš Formánek.

Zdroj: DZ Dražice

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články