Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Fotovoltaika v ČR

Modernizační fond přináší restart velké fotovoltaiky, 2000 nových megawattů zdvojnásobí dosavadní výkon

Stát prostřednictvím Modernizačního fondu od loňska podpořil vznik 2000 megawattů nových solárních elektráren.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

21. dubna 2023

Reklama
Reklama

Jde jak o instalace s výkonem nižším než 1 megawatt, tak i o velké solární parky, které vznikají na půdě nevyužitelné pro zemědělství. Ministerstvo životního prostředí publikovalo minulý týden na tiskové konferenci změny systému obchodování s emisními povolenkami zvyšující prostředky v Modernizačním fondu až na 500 miliard do roku 2030.

Více než čtyři stovky nových projektů podpořených Modernizačním fordem v oblastech teplárenství, výstavbě solárních elektráren nebo energetických úspor jsou klíčovým opatřením pro začátek dekarbonizace české energetiky.

„Modernizační fond představuje zásadní nástroj, který pomáhá posouvat Česko k bezemisní a energeticky soběstačné budoucnosti. Po 12 letech stagnace jsme na prahu nového rozvoje solární energetiky v Česku. Podpořené projekty zdrojů čisté energie nasměrují Česko k budoucnosti bez emisí skleníkových plynů, bez drahých energií a bez energetické závislosti na Rusku. Vedle střešních instalací vznikají nové fotovoltaiky navíc s rozmyslem na průmyslově znečištěných plochách nebo zemědělsky nezajímavém území,“ hodnotí přínosy nové etapy fotovoltaiky v Česku Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Zásadní je pro kombinaci solárních elektráren s bateriemi, které pomohou stabilizovat síť při vyšší solární výrobě,“ dodává Martin Sedlák.

Nových 2000 megawattů obnovitelných zdrojů znamená takřka dvojnásobné zvýšení stávajících kapacit českých čistých zdrojů energie. Zásadní je podpora velkých fotovoltaických instalací zejména v uhelných regionech, kdy díky instalacím na brownfieldech a půdách s nízkou hodnotou v regionech vznikají nová pracovní místa při zachování energetické tradice.

„Česká energetika potřebuje rychlou výstavbu nových obnovitelných zdrojů energie, aby postupně nahrazovala uhlí a zajistila energetickou bezpečnost. Fotovoltaiky, které vyrostou díky podpoře Modernizačního fondu, jsou klíčem k zajištění levné a čisté energie do budoucna. Nové etapa rozvoje klasických solárních elektráren energetiky je navíc jasně nasměrovaná do průmyslově znečištěných lokalit nebo na méně úrodnou půdu. V dalších letech se mohou přidat tzv. agrovoltaiky, které spojí výhody zemědělství i výroby čisté energie a Modernizační fond s jejich podporou počítá,“ uvedl Martin Sedlák na tiskové konferenci Ministerstva životního prostředí, které se zúčastnil jako koordinátor meziresortní kampaně Zkrotíme energie.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, Svaz moderní energetiky

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články