Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektřina
Úspory energií

Přechod na LED ušetří městům až 80 % spotřeby energie na veřejné osvětlení

Veřejné LED osvětlení představuje investici, která městům i firmám umožňuje být chytřejší, úspornější a udržitelnější. S přechodem pomůže například program Zelená změna.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

28. března 2023

Reklama
Reklama

Česká města čelí náročným dopadům ekonomické a energetické krize. Zvyšující náklady řeší různě – některé obce dle webu Signify omezují a vypínají veřejné osvětlení, jiné šetří na rozvoji.

Přitom existuje investice, která má prokazatelně vysokou návratnost, rapidně snižuje náklady na energie a výrazně šetří životní prostředí – přechod na chytré LED osvětlení.

Z celosvětové spotřeby energie představují města celých 78 %. Téměř 40 % z toho přitom padne na veřejné osvětlení. Jen v České republice se o silniční a uliční osvětlení stará přibližně 1,35 milionu svítidel. V době energetické krize se tak přirozeně jedná o jednu z prvních oblastí v hledáčku možných úsporných opatření.

Některá města v reakci na vysoké ceny toto osvětlení omezila. Zkracuje se například doba svícení pouličních lamp, redukuje se osvětlení veřejných prostor, parků a hřbitovů a nasvícení památek se v některých případech vypíná úplně.

Vypnout světlo není cesta

Přestože se může zdát omezení veřejného osvětlení logickým krokem s okamžitou účinností, nejedná se z dlouhodobého hlediska o nejlepší řešení. Světlo totiž není luxus, nýbrž základní potřeba. Omezení nebo dokonce vypínání veřejného osvětlení má negativní vliv na kvalitu života a bezpečí občanů – od chodců po motoristy či cyklisty. Moderní a bezpečné město, v němž se jeho obyvatelé cítí dobře, se zkrátka bez něj neobejde.

Řešením proto není světlo omezovat, ale svítit efektivně pomocí úsporných LED světelných zdrojů. Dle dat společnosti Signify může „pouhá“ instalace LED diod namísto klasických zářivek a žárovek snížit spotřebu energie související s osvětlením o více než 50 %. LED diody totiž spotřebovávají jen zlomek energie, kterou vyžaduje tradiční osvětlení.

Použít se dají všude – ať už se jedná o osvětlení ulic, podchodů, tunelů a obecních či kancelářských budov. Pokud by se každé ze 1,35 milionu veřejných (uličních a silničních) svítidel v Česku vybavilo LED žárovkami, roční spotřeba by se snížila o 490 GWh, roční náklady na elektřinu o 2,7 miliardy Kč a do vzduchu bychom vypustili o 246 tisíc tun CO2 méně.

LED osvětlení je základem chytrých měst

LED technologie však nabízí mnohem víc. Prostřednictvím propojených systémů LED osvětlení, které fungují na bázi internetu věcí, lze spotřebu snížit až o 80 %. Ty totiž dokážou dobu a intenzitu svícení uzpůsobit aktuální potřebě. Pomocí senzorů se například osvětlení samo zapne ve chvíli, kdy se k němu blíží osoba nebo vozidlo. Systémy lze navíc spravovat vzdáleně, což výrazně usnadňuje a zefektivňuje údržbu. Lze je navíc jednoduše škálovat.

Na rozdíl od jiných investic má investice do propojených LED osvětlení velmi rychlou návratnost, což je ve složité ekonomické době zásadní. Dle dat Signify roční úspora dosahuje v závislosti na velikosti města od 0,9 do 26,8 milionů eur. To odpovídá snížení emisí CO2 o 1 690 tun do 51 248 tun. Např. jen k pohlcení 1 690 tun oxidu uhličitého by bylo třeba 77 tisíc stromů.

S přechodem na úspornější, udržitelnější a chytřejší LED osvětlení může městům, firmám i veřejným institucím pomoci program Zelená změna společnosti Signify. Umožňuje čerpat prostředky v rámci Zelené dohody EU, a to i v případě, že na získání fondů zbývá málo času nebo chybí zdroje pro velké investice. Za tímto účelem poskytuje program Zelená změna celou řadu možností, jak potenciál LED osvětlení pro modernizaci a úspory využít.

Zdroj: Zelená změna, Signify

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články