Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektřina
Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simson představila minulý týden plán Evropské komise na úpravu fungování energetického trhu, který urychlí budování nových zdrojů čisté energie a odklon od fosilního plynu, sníží závislost cen energií na nestabilních cenách fosilních paliv a lépe ochrání spotřebitele před budoucími výkyvy.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

18. března 2023

Reklama
Reklama

Novela zvýší motivaci investorů k budování obnovitelných zdrojů a zvýší konkurenceschopnost evropského průmyslu. Evropský parlament se také dohodl na podobě nové směrnice o energetické účinnosti budov, která dle webu Svazu moderní energetiky zahrnuje podmínku umístit fotovoltaické panely na všechny nové budovy.

Odhady předcházející představení návrhu hovořily o tom, že Evropská komise navrhne spíše rozšíření existujících návrhů než radikální zásah do základů fungování energetického trhu. Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson tyto předpoklady potvrdila.

Představená úprava energetického trhu počítá s podporou pro dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny (tzv. PPA – Power Purchase Agreement) a dvoustranné rozdílové kontrakty (tzv. CfD – Contract for Difference). To povede k rychlejšímu budování nových zdrojů čisté energie a snížení dopadů enormních výkyvů cen fosilních paliv na konečnou cenu elektřiny pro spotřebitele. Novela také posiluje ochranu spotřebitelů před krachem dodavatelů a umožní členským státům lépe poskytovat regulované ceny domácnostem a malým podnikům.

„Ačkoliv Evropané dlouhé roky spíše těžili ze společného evropského trhu s energiemi, ruská plynová válka odhalila zranitelnosti tohoto systému. Obnovitelné zdroje sice během uplynulého roku poskytovaly nejlevnější elektřinu na trhu, ale spotřebitelé neměli mnoho možností, jak by mohli z těchto výhod přímo těžit. Evropské komise proto navrhuje mechanismy, které umožní domácnostem na nízké ceny z čistých zdrojů dosáhnout. Představená opatření řeší zrychlení zelené transformace i posílení energetické bezpečnosti současně se zajištěním stability a předvídatelnosti cen energií,“ komentuje přednesený návrh na úpravu fungování energetického trhu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Budovy v Evropě budou energeticky účinnější

Evropský parlament se minulý týden dohodl také na podobě směrnice o energetické účinnosti, jejímž cílem je snížit nároky budov zejména na vytápění a provoz. Do roku 2030 má klesnout energie nutná k výstavbě a provozu budov o 11,7 procenta.

Nové budovy budou muset mít od roku 2028 nulové emise a povinně instalované solární panely (pokud to bude ekonomicky a technicky možné). Pro nové budovy využívané nebo vlastněné veřejným sektorem toto pravidlo bude platit dokonce již od roku 2026. Směrnice díky snížení celkové evropské spotřeby přinese i nižní poptávku po importovaných fosilních palivech.

„Nové budovy se solárními panely sníží jejich obyvatelům náklady za energie. Loňský rok ukázal masivní růst zájmu o střešní fotovoltaiku a aktualizovaná směrnice umožní, aby z výhod levné solární elektřiny mohlo těžit širší skupiny spotřebitelů. Fotovoltaický trh získal jasný termín, ke kterému bude postupně připravovat potřebné instalační kapacity a jde i jasný impuls pro oblast technického vzdělávání,“ komentuje návrh Martin Sedlák.

“Revize směrnice EPBD pomůže stavebnímu trhu dvakrát. Kvalitní renovace a rychlejší tempo obnovy budov udrží stavebnictví v dobrém chodu. Zateplené budovy navíc přinesou komfortní bydlení a natrvalo sníží českým domácnostem náklady na vytápění,” říká ke směrnici o energetické účinnosti budov výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů.

Zdroj: Evropská komise, Svaz moderní energetiky

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články