Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Elektřina
Fotovoltaika v ČR

Boom fotovoltaiky přináší i některé záludnosti, například v pojištění nemovitostí

V České republice probíhá již od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

09. ledna 2023

Reklama
Reklama

Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem životního prostředí s názvem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize.

Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární panely, což bezesporu přispívá k jisté energetické soběstačnosti a úsporám, ale současně to v sobě skrývá dle webu společnosti FinGO určité komplikace z hlediska pojištění nemovitosti.

Namontování několika fotovoltaických panelů na střechu domu může jeho celkovou cenu zvednout i o částku v řádu milionů. Pokud se pak k celému problému připojí extrémně vysoká inflace posledních měsíců, může být v případě pojistné události na problém zaděláno.

Z původního plánu na úspory za elektrickou energii se vyklube zásadní problém, jak vůbec poškozenou nemovitost za pojistné plnění opravit. V případě, že se tedy rozhodnete pořídit si fotovoltaické panely, je potřeba nezapomenout na několik důležitých bodů. 

Každá pojišťovna má samozřejmě trochu jinak konstruovanou pojistku. U některých nemusíte řešit nic a namontovaná fotovoltaika se prostě automaticky bere jako součást celkové ceny nemovitosti. U jiných ale musíte pořízení dodatečně nahlásit. To, jak byste měli mít pojištění nastavené, je totiž ovlivněno i způsobem, jak je celý systém namontován.  

Panel FVE samozřejmě navyšuje tzv. “hodnotu na znovupořízení” pojištěné budovy, na které je namontován. Důležitý je ale i konkrétní způsob instalace, mimo jiné i to, kam přesně a jak byla FVE v rámci nemovitosti umístěna. Je totiž rozdíl, pokud jsou panely FVE přímo na hlavní budově nebo na budovách vedlejších (stodola, samostatně stojící garáž nebo kůlna na pozemku) nebo se jejich součásti nacházejí dokonce ve více budovách. 

Viditelnou část FVE tvoří sice pouze panely, ale nedílnými součástmi celého systému jsou ještě střídač a baterie. Panely tak mohou být třeba na samostatně stojící garáži, stodole nebo kůlně a baterie i střídač v hlavní budově. Je tedy nutné zjistit, jaká rizika pokrývá pojištění hlavní budovy a jak je u dané pojišťovny specifikováno pojištění budov vedlejších.

Analýza pojistky by ještě měla ověřit jaká rizika pokrývá pojištění v základu a co případně připojistit. Mezi klasická rizika, která souvisejí s používáním FVE patří například přepětí/podpětí, technická porucha nebo působení živlů. 

Zdroj: FinGO, Ministerstvo životního prostředí

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články