Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Elektřina
Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Přes zastropování ceny elektřiny od ledna 2023 se řada domácností bude v příštím roce potýkat se skokovým navýšením svých záloh za energie, a to kvůli konci fixací.
 
FOTO: REMA Systém

autor

Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další velkou příležitost – díky akcím typu Black Friday a vánočním slevám si mohou za výhodnější ceny pořídit modernější a energeticky efektivnější spotřebiče. K největším „žroutům“ energie patří dle webu společnosti REMA Systém kupříkladu chladnička. Kolik lze její výměnou ušetřit?

Ceny energií v letošním roce přidávají starosti většině českých domácností. Mnoha z nich navíc s koncem roku končí i cenové fixace a musejí se připravit na skokový nárůst nákladů za elektřinu. S vyššími zálohami je potřeba počítat i přesto, že od ledna 2023 začne platit cenový strop na elektřinu ve výši 6 050 korun za MWh, tedy 6,05 korun za kWh.

Ačkoliv řada domácností s opatřeními na snížení své spotřeby elektřiny už v uplynulých měsících začala, nabízí konec jednoho roku a začátek nového výhodnou příležitost k razantnějšímu zásahu – výměny starých spotřebičů. Proč je zrovna teď vhodná doba na poměrně zásadní investici? S blížícími se Vánocemi totiž prodejci startují kolotoč výhodných akcí a v lednu tradičně nastávají povánoční výprodeje.

Jmenujme alespoň jeden důležitý spotřebič, u něhož se výměna za novější a úspornější model rozhodně vyplatí: je jím chladnička. „Ačkoliv je její příkon, a tím pádem i hodinová spotřeba velmi nízká, celková spotřeba za rok se s ohledem na provoz 24 hodin denně na účtu za elektřinu významně podílí. Sice záleží i na umístění chladničky v domě či bytě, jejím naplnění, nastavení, údržbě a používání, přesto jsou moderní modely ve srovnání s těmi staršími z hlediska energetické efektivity mnohem dále. Velice výhodné jsou například chladničky s beznámrazovou No Frost technologií. Už půlcentimetrová námraza totiž snadno navýší spotřebu chladničky až o polovinu,“ uvádí Petr Kubernát za REMA Systém.

I desetiletá A+ chladnička vás ročně stojí o 600 korun více než tři roky starý model

O energetické efektivitě spotřebiče mnoho napoví energetický štítek. Nenechejte se zmást tím, že vaše stará chladnička nese štítek s energetickou třídou A+ a na trhu dnes potkáváte většinou modely třídy B, C i nižší.

Od roku 2021 totiž platí nové energetické štítky, které se vrátily k původní stupnici A až G a zbavily se tak tříd A+ až A+++, přičemž v té době nejúspornější modely se posunuly až do tříd B či C, aby zůstal prostor pro technologický pokrok.

Rozdíl v úspoře energií u nových modelů ilustruje názorný příklad na dvou modelech obdobných velikostních a objemových parametrů:

Chladnička s mrazákem vyrobená mezi lety 2010 až 2012, tehdejší třída A+; spotřeba 266 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 1 609 Kč/rok

Chladnička s mrazákem vyrobená v roce 2019, nynější třída C; spotřeba 163 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 986 Kč/rok

Zdroj: REMA Systém

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články