Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Elektřina
Spotřeba enegií

Domácí audit spotřebičů může prozradit, kde se dá nejvíce ušetřit na spotřebě

Jednou z cest k úsporám energií v domácnostech je modernizace spotřebičů a osvětlení. Například mezi domácí spotřebiče s největší spotřebou energie patří určitě lednička nebo pračka.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

07. listopadu 2022

Reklama
Reklama

U těchto i jiných spotřebičů je třeba brát v úvahu stáří a energetický typ spotřebiče. Většinou platí, že čím starší je to model, tím podle webu E.ON více energie spotřebuje.

Pokud tedy vlastníte lednici starší třeba deseti let, neváhejte s nákupem nové. Také moderní pračky spotřebují na jeden prací cyklus mnohem méně energie, než podobné spotřebiče před deseti a více lety.

Energetické štítky spotřebičů napoví

Pokud se rozhodnete pořídit nový elektrický spotřebič do domácnosti, při nákupu by vás měl kromě ceny zajímat hlavně jeho energetický štítek. Ten popisuje provozní spotřebu energie, účinnost a také hlučnost.

V ČR tento štítek najdete na pračkách, sušičkách, elektrických troubách, chladničkách, myčkách i klimatizačních jednotkách. Nejúspornější a nejefektivnější elektrospotřebiče jsou označeny třídami A, B a C. Třídy B a C přitom zhruba odpovídají dřívějšímu označení A+++.

Vypínejte důsledně spotřebiče

Ve většině domácností najdete televizor, počítač nebo Wi-Fi router. Uživatelé je často vypnou, ale ponechají v zásuvce. Spotřebiče ve stand-by režimu však odebírají proud stále. Tato nevyžádaná spotřeba je sice minimální, ale při dlouhodobém odběru a větším množství takových spotřebičů už zvyšuje účet za elektřinu.

Vypínání elektrických přístrojů ze zásuvek se tedy doporučuje, kdykoliv přístroj vypínáte nebo třeba odjíždíte na dovolenou. V takovém případě je ideální odpojit i taková zařízení, jako je lednice (samozřejmě pokud je prázdná a odmrazená).

Také snížením velikosti hlavního jističe můžete dosáhnout úspor nákladů. Pokud tedy vaše spotřeba elekřiny není velká, zvažte zda vám nepostačí jistič s nižší kapacitou a tedy i nižšími poplatky. Další cestou k úsporám financí je změna distribuční sazby. Ta se doporučuje po změnách v odběru proudu (například při navýšení spotřeby).

Cena výměny hlavního jističe se pohybuje v řádu stokorun a částka se vám vrátí během prvního roku. Samotnou výměnu jističe ale může provádět jen odborník. Ten také musí zkontrolovat, zda velikost jističe odpovídá příkonu všech spotřebičů v domácnosti. 

Zdroj: E.ON

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články