Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina
Geotermální energie

V Litoměřicích chtějí již brzy využívat k vytápění geotermální energii

Geotermální energie může podle expertů představovat jedno z řešení současné energetické krize, jde totiž o prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie. Pravděpodobně již velmi brzy ho začnou využívat v Litoměřicích.
 
FOTO: RINGEN

autor

Martin Pokorný

17. října 2022

Reklama
Reklama

Již před třemi lety totiž odstartoval pod vedením České geologické služby, jednoho ze zakládajících členů RINGENu, projekt, jehož cílem je získat detailní představu o dostupném potenciálu zemské energie, kterou by bylo možné energeticky využít. 

Unikátní projekt zkoumá potenciál geotermální energie v hloubkách přibližně 400 až 5000 metrů. Úkolem je zejména zpřesnit, případně nově vymezit oblasti, které by mohly být využity pro jímání zemského tepla, ať již z malých či větších hloubek.

Malé hloubky přitom potřebují k využití navíc tepelná čerpadla, větší hloubky pak mohou být využity přímo k produkci tepla či za jistých podmínek ke kombinované výrobě tepla a elektřiny.

Z dosavadních zkoumání je zřejmé, že potenciál geotermální energetiky ČR se pohybuje na úrovni evropského průměru, což znamená, že je poměrně značný: v budoucnosti může geotermální energie zabezpečit až třetinu naší spotřeby elektřiny a polovinu spotřeby tepla.

Na základě analýzy připravovaných a možných projektů experti Komory obnovitelných zdrojů energie odhadli, že v případě existence vhodné podpory ze strany státu by do roku 2030 mohlo vzniknout až 10 tepláren a 20 výtopen využívajících geotermální energii. To by při instalovaném výkonu jedné teplárny 5 MWe a 40 MWt a výtopny 10 MWt znamenalo v roce 2030 celkovou výrobu 350 GWh elektřiny a 6 500 TJ tepla (a celkový instalovaný výkon 50 MWe a 600 MWt).

V současnosti probíhá návazný projekt Synergys, jehož rozpočet má být až 1,25 mld. korun a který by měl být realizován v následujících letech z prostředků Operačního programu Spravedlivá transformace. Projekt je zaměřen na řešení problémů spojených s energetickou transformací Ústeckého kraje a České republiky a na rozvoj podmínek pro vývoj a aplikaci nových čistých zdrojů energie.

Klíčovým výstupem je soubor pilotních technologií hlubinného geotermálního zdroje, podzemních zásobníků tepla a elektrolytické jednotky pro výrobu zeleného vodíku integrovaných do funkčního technologického “ekosystému”.

Zdroj: RINGEN, Česká geologická služba

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona

Česko odstraní bariéry ve výstavbě nových obnovitelných zdrojů energie

Autor: Marek Kuřina

27. listopadu 2022

Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Další články