Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Elektřina
Větrné elektrárny

Firmy již mohou začít žádat o dotace na výstavbu větrných elektráren

Malé, střední i velké podniky s licencí na výrobu elektrické energie mohou získat finanční podporu pro výstavbu větrných elektráren. Na jeden podnik nebo projekt je možné získat až 15 milionů EUR.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

14. září 2022

Reklama
Reklama

Výzvu vyhlásilo 15. srpna 2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Žádosti bude Agentura pro podnikání a inovace (API) přijímat až do 1. února 2024. Pro žadatele je připraveno celkem půl miliardy korun.

Cílem výzvy je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, podpora jejich efektivního a šetrného využívání a tím pádem snížení spotřeby primárních energetických zdrojů.

Využití obnovitelných zdrojů energie podporuje snižování podílu fosilních paliv při výrobě energie a tím i znečištění ovzduší a dále snižuje energetickou závislost ČR na dovozu energií ze zahraničí a na omezených domácích fosilních palivech.

„Finanční podporu mohou firmy využít na nákup dlouhodobého hmotného majetku, dlouhodobého nehmotného majetku (pokud je nezbytný k řádnému provozování dlouhodobého hmotného majetku, na inženýrskou činnost a projektovou dokumentaci,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace a doplňuje: „Konečným cílem je pak postupný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku“.

Firmy mohou podat i více než jednu žádost. Získat mohou až 80 % způsobilých výdajů zpět formou dotace, a to maximálně 15 milionů EUR na jeden podnik nebo projekt.

Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Je tak pokračujícím stěžejním programem na podporu českých podnikatelů s financováním ze strukturálních fondů Evropské unie.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK a OP TAK zde mohou konzultovat své projekty.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Agentura pro podnikání a inovace

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články