Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Elektřina
Klimatizace a spotřeba energií

Jak si doma udělat chládek a neprohnout se ze spotřeby

Tropy jsou v plném proudu, vy potřebujete vychladit domácnost, ale děsí vás účty za energii? Spotřebu klimatizace můžete snížit jejím správným používáním.
 
FOTO: REMA

autor

Martin Pokorný

17. srpna 2022

Reklama
Reklama

Česká republika se už řadu let pravidelně potýká s velmi horkými léty. Letos přišly dle webu ČHMÚ tropické dny o něco později, i tak ale meteorologické statistiky k začátku srpna hlásí už 29 tropických dní (dní, kdy maximální teplota vystoupala nad 30 °C) a 63 letních dní (dní, kdy maximální teplota dosáhla nad 25 °C). V českých domácnostech si tak našla své místo nejrůznější elektronická ochlazovací zařízení od stolních větráků přes zvlhčovače vzduchu až po nástěnné klimatizace.

Dobrá péče o klimatizaci se vyplatí nejen s ohledem na její životnost, ale také spotřebu. Klimatizace přece jen patří mezi značné „žrouty“ energie v domácnostech, což dnes při rekordních cenách energií rozhodně není pozitivní zpráva. Pokud se tedy teprve pro investici do klimatizace rozhodujete, vyplatí se sáhnout po energeticky úspornějším modelu, byť může mít na cenovce o něco vyšší cifru.

Spotřebu energie klimatizace však ovlivňuje i to, jak ji používáte. Předně je důležité nenechat ventilátor klimatizace pracovat na nízké otáčky, což je energeticky neefektivní. Ideální je nastavit naopak otáčky maximální, aby se ochlazený vzduch dobře a rychle distribuoval po celé místnosti. Jakmile dosáhnete požadované teploty, která by se mimochodem neměla od té venkovní lišit o více než 7 °C , přepněte klimatizaci z režimu chlazení na režim cirkulace nebo ventilátoru. Proudící vzduch se lépe udrží ochlazený, přístroj má však bez režimu chlazení mnohem menší spotřebu.

Pokud však na energiích potřebujete ušetřit co nejvíce, ale zároveň si chcete doma udržet tepelný komfort, můžete svoji domácnost ochladit i bez použití elektroniky. Základem je větrat jen brzy ráno a v noci, kdy je venku ještě chladný vzduch, a nepouštět si dovnitř teplo okny či dveřmi.

Klíčové je proto okna dobře zastínit, a to nejlépe zvenku. Poslouží vám k tomu odrazové fólie připevněné na skla oken, výborně se osvědčují i venkovní rolety nebo žaluzie. Nevadí-li vám doma větší přítmí, ideálně venkovní zastínění zkombinujte i s vnitřními závěsy. Šikovným trikem je pak tyto závěsy rozprašovačem s vodou zvlhčit. Případně můžete použít prostěradla, která jste předtím namočili ve studené vodě. Ledovou vodu můžete rozprašovačem rozprášit i přímo do vzduchu v místnosti.

Pozor také na to, že teplo vám do domu či bytu nejde jen zvenčí, ale generuje se vám i přímo uvnitř. Pokud je to tedy možné, co nejvíce omezte používání spotřebičů – televize, počítačů, žehličky, vysavače a podobně. V opravdu horkých dnech pak raději ani nezapínejte sporák a připravte si na oběd lehké „studené“ pokrmy.

Zdroj: ČHMÚ, REMA

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články