Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Elektromobilita
Porsche

Porsche chce urychlit vývoj svých sportovně laděných elektrických vozů

Společnost Porsche nedávno oznámila, že se připravuje na velice úzkou spolupráci s výrobcem supersportovních elektrických vozů Rimac. Německá automobilka totiž koupila v Rimac, kterou založil chorvatský podnikatel a guru v oblasti vývoje elektrických vozů, strategický desetiprocentní podíl.
 
FOTO: Internet

autor

redakce

03. října 2021

Reklama
Reklama

Automobilka Porsche stejně jako méně známá značka Rimac představili v letošním roce na autosalonu v Ženevě své nové elektrické vozy E Cross Turismo a Concept Two. Nyní automobilka Porsche oznámila vznik strategického partnerství obou značek s cílem urychlit vývoj svých sportovně laděných elektromobilů.

Společnost Rimac není příliš známá jako výrobce automobilů, přestože postavila nejrychlejší elektromobil světa s označení Concept One, ale v oblasti elektromobilového průmyslu má skutečně velké jméno jako dodavatel spolehlivých komponent a baterií.

Společnost, kterou založil chorvatský elektroinženýr a automobilový nadšenec Mate Rimac, dodává výkonné bateriové články do elektromobilů světových značek. Baterie od Rimacu jsou například v Aston Valkyre, Jaguar E-Type Zero stejně jako v supersportu Koenigsegg.

Motivace společnosti Porsche k dosažení této dohody je vcelku jasná. Porsche chce totiž využít prověřené odbornosti společnosti Rimac pro urychlení vývoje svých elektrických vozů.

„Rimac prokázal své působivé schopnosti v oblasti elektromobility,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel společnosti Porsche Lutz Meschke. Společnost Porsche podle Meschkeho věří, že partnerství přinese prospěch oběma společnostem.

Výrobce supersportovních vozů a dodavatel klíčových komponent pro elektrické vozy Rimac založil chorvatský nadšenec Mate Rimac. Již v roce 2011 získal zápis do Guinnessovy knihy za elektroauto s největším zrychlením. Před dvěma lety šokoval svět, když předvedl na autosalonu v Ženevě nejrychlejší elektromobil světa Concept One, kterého se nakonec vyrobilo pouze osm kusů.

Jeho nástupce Concept Two má být hotový v roce 2020 a bude vyroben v sérii 150 kusů. Jeho cena se bude pohybovat v přepočtu okolo 44 milionů korun a na jedno dobití má ujet až 650 kilometrů.

Maximální rychlost unikátního vozu bude 412 kilometrů, přičemž jeho konstruktéři před časem uvedli, že vůz by mohl být ještě rychlejší, ale neexistují pneumatiky, které by tuto rychlost zvládly. Dále čtěte: (Hasičská cisterna Tatra se stala nepostradatelnou během hašení rozsáhlých požárů v Izraeli).

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články