Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Elektromobilita
Porsche

Porsche chce urychlit vývoj svých sportovně laděných elektrických vozů

Společnost Porsche nedávno oznámila, že se připravuje na velice úzkou spolupráci s výrobcem supersportovních elektrických vozů Rimac. Německá automobilka totiž koupila v Rimac, kterou založil chorvatský podnikatel a guru v oblasti vývoje elektrických vozů, strategický desetiprocentní podíl.
 
FOTO: Internet

autor

redakce

03. října 2021

Reklama
Reklama

Automobilka Porsche stejně jako méně známá značka Rimac představili v letošním roce na autosalonu v Ženevě své nové elektrické vozy E Cross Turismo a Concept Two. Nyní automobilka Porsche oznámila vznik strategického partnerství obou značek s cílem urychlit vývoj svých sportovně laděných elektromobilů.

Společnost Rimac není příliš známá jako výrobce automobilů, přestože postavila nejrychlejší elektromobil světa s označení Concept One, ale v oblasti elektromobilového průmyslu má skutečně velké jméno jako dodavatel spolehlivých komponent a baterií.

Společnost, kterou založil chorvatský elektroinženýr a automobilový nadšenec Mate Rimac, dodává výkonné bateriové články do elektromobilů světových značek. Baterie od Rimacu jsou například v Aston Valkyre, Jaguar E-Type Zero stejně jako v supersportu Koenigsegg.

Motivace společnosti Porsche k dosažení této dohody je vcelku jasná. Porsche chce totiž využít prověřené odbornosti společnosti Rimac pro urychlení vývoje svých elektrických vozů.

„Rimac prokázal své působivé schopnosti v oblasti elektromobility,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel společnosti Porsche Lutz Meschke. Společnost Porsche podle Meschkeho věří, že partnerství přinese prospěch oběma společnostem.

Výrobce supersportovních vozů a dodavatel klíčových komponent pro elektrické vozy Rimac založil chorvatský nadšenec Mate Rimac. Již v roce 2011 získal zápis do Guinnessovy knihy za elektroauto s největším zrychlením. Před dvěma lety šokoval svět, když předvedl na autosalonu v Ženevě nejrychlejší elektromobil světa Concept One, kterého se nakonec vyrobilo pouze osm kusů.

Jeho nástupce Concept Two má být hotový v roce 2020 a bude vyroben v sérii 150 kusů. Jeho cena se bude pohybovat v přepočtu okolo 44 milionů korun a na jedno dobití má ujet až 650 kilometrů.

Maximální rychlost unikátního vozu bude 412 kilometrů, přičemž jeho konstruktéři před časem uvedli, že vůz by mohl být ještě rychlejší, ale neexistují pneumatiky, které by tuto rychlost zvládly. Dále čtěte: (Hasičská cisterna Tatra se stala nepostradatelnou během hašení rozsáhlých požárů v Izraeli).

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články