Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn
Dodávky plynu

Podle odborníků dojde ke změně kvality plynu dodávaného do České republiky

Podle aktuální zprávy Hospodářské komory ČR, na kterou se s důležitým sdělením před pár dny obrátila společnost NET4GAS, dojde k předpokládané změně kvality plynu dodávaného do České republiky.
 
FOTO: NET4GAS

autor

Martin Pokorný

21. ledna 2023

Reklama
Reklama

Klíčovým zdrojem plynu pro naplnění strategických zájmů a zajištění bezpečnosti dodávek evropských států se dle webu Hospodářské komory stává zkapalněný zemní plyn (LNG).

Vzhledem k většímu počtu dodavatelů LNG bude kvalita plynu různorodá, protože LNG svým složením není identický s parametry ruského plynu, a to zejména v parametrech Wobbeho indexu. Hodnoty Wobbeho indexu dodávek LNG přesahují hodnotu nyní uvedenou v Řádu provozovatele přepravní soustavy (dále jen Řád).

Z tohoto důvodu společnost NET4GAS, s.r.o. zahájila ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem a Ministerstvem průmyslu a obchodu proces změny Řádu a v jeho příslušné příloze navrhuje úpravy kvality plynu tak, aby tyto odrážely zdroje plynu a umožnily přepravu plynu pocházejícího z dodávek LNG do České republiky.

Vyšší hodnota Wobbeho indexu nemusí nutně představovat riziko pro bezpečnost a spolehlivost provozu plynárenských soustav, ani způsobovat zvýšení rizik na straně konečných zákazníků.

Nicméně pokud má kdokoliv relevantní informace o negativních dopadech úpravy maximální hodnoty Wobbeho indexu na technologie jejich společností, je tyto dopady vhodné sdílet se zástupci společnosti NET4GAS, s.r.o. 

Zdroj: Hospodářská komora ČR, NET4GAS

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články